Panowie, dziś Dzień Kobiet!

Wbrew powszechnej opinii to wcale nie komunistyczne święto. Obchodzony tradycyjnie 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet ma swoje początki w Stanach Zjednoczonych i wywodzi się z ruchów robotniczych kobiet, domagających sie równego traktowania. Dziś, niezależnie od genezy i socjalistycznych skojarzeń panowie na całym świecie pamiętają o swoich paniach. Prawdziwe święto mają także kwiaciarnie, bo tulipan czy goździk to nieodzowny element tego dnia.

Dzień Kobiet wywodzi się z ruchów robotniczych w USA i Europie. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. W ten sposób chciano upamiętnić odbywający się rok wcześniej nowojorski strajk pracownic przemysłu odzieżowego, które protestowały przeciwko złym warunkom pracy.

Coroczne święto obchodzone 8 marca, ustanowione zostało w 1910 r. Dzień Kobiet jest obecnie oficjalnym świętem w wielu krajach na wszystkich kontynentach, w tym także w Stanach Zjednoczonych

Tego dnia mężczyźni wręczają swoim kobietom, a także znajomym, córkom czy matkom, kwiaty i drobne podarunki. W niektórych krajach (np. Rumunia) święto płci pięknej jest równoznaczne z dniem matki.

W Polsce święto było szczególnie popularne w okresie PRL. W latach 80. do charakterystycznych podarunków, takich jak rajstopy, dołączyły kwiaty. Początkowo paniom wręczano goździki, później tulipany.

Obecnie święto kobiet w kraju to przede wszystkim pretekst do organizacji feministycznych „manif”, czyli demonstracji połączonych z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.

Za pierwowzór dzisiejszego Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia – święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Matronalia były okazją do obdarowywania kobiet prezentami i spełniania ich życzeń przez mężów.

W dniu ich święta, Paniom na wszystkich kontynentach redakcja portalu InformacjeUSA.com  składa najlepsze życzenia!

in

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.