Facebook zmienił ci adres e-mail

Największy na świecie portal społecznościowy zmienił swym użytkownikom, bez ich wiedzy, wyświetlane publicznie adresy e-mail.  Zamiast tego, który sami wybrali jako sposób komunikacji, w profilach milionów użytkowników widoczne są adresy @Facebook.com. Dokonana “po cichu” zmiana wywołała wściekłość internautów.

Adres @Facebook.com, ma każdy użytkownik portalu, nawet jeżeli nie widział o jego istnieniu i nigdy z niego nie korzystał. Od poniedziałku o istnieniu tego adresu wiedzą już miliony użytkowników, którzy ku własnemu zaskoczeniu – a bywa że i złości – odkryli, że Facebook samowolnie i bez informowania właścicieli kont,  zamieścił je w publicznych profilach, zamiast podanych przez nich adresów e-mail, które pozostają ukryte.

O dokonanej przez portal zmianie jako jeden z pierwszych poinformował bloger Gervase Markham, porównując działanie firmy do ataku hakerów MITM (man In The Middle), którzy przechwytują prywatną korespondecje internautów.

Od poniedziałku wrzy na blogach i forach internetowych. Użytkownicy wprowadzoną przez Facebook zmianę nazwali “pogwałceniem prywatności”, “internetową tyranią” i “szczytem bezczelności”. Fakt, że firma dokonała zmian, zupełnie nie informując użytkowników sprawił, że wiele osób coraz sceptyczniej nastawionych jest do portalu.  Zaniepojokejeni internauci spekulują, jakie jeszcze “zmiany dla ich dobra” szykuje portal.

Odpowiedzialana za PR firmy Meredith Chin przyznała, że Facebook jest w trakcie wprowadzania zmian w kontach, i że akcja ta ma na celu o ochronę prywatności około 900 milionów użytkowników portalu na całym świecie. Prywatne adresy e-mail nie są dostępne na publicznych profilach, co według firmy eliminuje liczbę niechcianych wiadomości i spamu, jakie użytkowinicy otrzymują pocztą elektroniczną.

Argumentacja to dla wielu osób nie jest jednak przekonująca. Niektórzy eksperci twierdzą, że Facebook najzwyczajniej chce zmusić jak największą liczbę osób do korzystania z istniejącego od blisko dwóch lat systemu poczty elektronicznej. Usługa ta cieszy się wśród internautów znikomym zainteresowanie. Cicha zmiana w profilu każdego użytkownika Facebooka sprawiła, że  adres @Facebook.com błyskawicznie zyskał na popularności.

E-maile wysłane na adres @Facebook.com trafiają do folderu z wiadomościami, jakie na portalu moga wysyłać sobie użytkownicy.

Zmiana adresu e-mail z @facebook.com na inny, dowolnie wybrany, nie jest trudna. Aby to zrobić należy w sekcji “About” klinąć na “Contact Info” i wybrać opcję “Edit”. Obok adresu @Facebook.com wybrać należy opcję “Hide From Timeline”. Aby udostępnić w profilu nasz dotychczasowy adres e-mail należy kliknąć na znajdujący sie obok niego symbol “Show On Timeline”. Powodzenia!

Magdalena Pantelis

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.