Gdzie w tym roku na plażę?

Który z amerykańskich piaszczystych brzegów może spodziewać się w tym roku największego napływu turystów? Spośród 650 plaż w USA po raz kolejny została wyłoniona ta najlepsza. Stephen Leatherman, znany pod pseudonimem “Dr. Beach,” przyznał ten zaszczyt Coronado Beach, niedaleko San Diego, w Kalifornii.

Zwycięska plaża wspinała się co roku o oczko wyżej (plaże z nr 1 z ubiegłych lat nie biorą ponownie udziału w rankingu).  Co ją wyróżniło? – Ma wspaniały śródziemnomorski klimat, jakość wody jest doskonała, a rzesze ratowników sprawiają, że rodziny mogą czuć się na niej bezpiecznie. Poza tym jest idealna na fanów skimboardingu i na piesze wycieczki. – przekonywał Leatherman, dyrektor laboratorium badawczego przy Międzynarodowym Uniwersytecie na Florydzie.

Ranking, sporządzany od 1991 roku, opiera się na 50 kryteriach, począwszy od warunków naturalnych (miękkość piasku, temperatura wody, wielkość fal) po czynniki związane z oddziaływaniem człowieka (hałas, śmieci, bezpieczeństwo.) Coronado Beach z 250 punktów uzbierała 230, dlatego że woda o temperaturze w granicach 60 stopni Fahrenheita nie pozwala na dużo więcej niż szybkie zanurzenie – mówił autor badania.

Lista dziesięciu najbardziej przyjaznych dla turystów plaż pojawiła się tuż przed rozpoczęciem długiego weekendu Memorial Day, który jest w USA nieoficjalnym początkiem sezonu urlopowego, trwającego do początku września. Najwięcej miejsc na liście zgarnęły w tym roku Hawaje, po tym jak ubiegłoroczna zwyciężczyni Siesta Beach na Florydzie wypadła z rankingu.

Znaczący spadek odnotowała w tym roku Cape Hatteras, w Karolinie Północnej, która spadła z 5. pozycji na 10. z powodu szkód wyrządzonych przez huragan Irene w sierpniu ubiegłego roku.

Oto lista dziesięciu najlepszych plaż w USA w 2012 roku:


1. Coronado Beach, Coronado, Kalifornia
2. Kahanamoku Beach, Oahu, Hawaje
3. Main Beach, East Hampton, Nowy Jork
4. St. George Island State Park, St. George Island, Floryda
5. Hamoa Beach, Maui, Hawaje
6. Coast Guard Beach, Eastham, Massachusetts
7. Waimanolo Bay Beach Park, Oahu, Hawaje
8. Cape Florida State Park, Key Biscayne, Floryda
9. Beachwalker Park, Kiawah Island, Karolina Południowa
10. Cape Hatteras, Outer Banks, Karolina Północna

as

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.