Już wiemy, gdzie mieszka szczęście

Earth Institute przy Uniwersytecie Columbia opublikował raport w całości poświęcony szczęściu. Bezprecedensowe badanie zostało przeprowadzone na zlecenie ONZ. Dzięki niemu dowiedzieliśmy się, gdzie mieszkają najszczęśliwsi ludzie na świecie. I nie jest tu mowa o Stanach Zjednoczonych. 

Według najnowszego raportu Earth Institute najszczęśliwszym krajem na Ziemi jest Dania. Tuż za nią uplasowały się Finlandia, Norwegia i Holandia. W 158-stronicowym raporcie bardzo wysoko znalazły się wszystkie kraje skandynawskie. To ich mieszkańcy deklarują największe zadowolenie z życia. Stany Zjednoczone znalazły się na pozycji 11.

Raport o stanie szczęścia na świecie był badaniem skomplikowanym i nie opierał się tylko na subiektywnym odczuciu mieszkańców. Sondaż przeprowadzono w oparciu o dane na temat stanu zdrowia ankietowanych, jakości ich życia rodzinnego, statusu na rynku pracy, a także czynników społecznych, takich jak swoboda życia politycznego. Autorzy raportu wzięli pod uwagę wyniki poprzednich raportów na temat szczęścia zgromadzonych przez inne organizacje, w tym Gallup World Poll, World, the European Values Survey, Values Survey czy  the European Social Survey.

Autorami World Happiness Report są John Helliwell, Richard Layard i Jeffrey Sachs. We wstępie do najważniejszej części swojego raportu panowie wyjaśniają, że dotychczasowe badania na temat szczęścia na świecie skupiały się jedynie na odczuciach ankietowanych względem ich sytuacji materialnej. Zdaniem specjalistów z Earth Institute, to nie wszystko.

Autorzy raportu uważają, że po zaspokojeniu podstawowych potrzeb materialnych człowiek wciąż szuka szczęścia, ale jest w stanie je odnaleźć tylko dzięki rodzinie i przyjaciołom. Duże znaczenie ma też rozwój zawodowy i uzyskane wykształcenie.

Warto jednak dodać, że najnieszczęśliwsze nacje według raportu Earth Institute pochodzą z najbiedniejszych krajów na Ziemi. Mowa m.in. o afrykańskim Togo, Beninie, Republice Środkowoafrykańskiej i Sierra Leone. Po raz kolejny dochodzimy jednak do wniosku, że pieniądze szczęście dają.

AS

Pełną treść World Happiness Report znajdą Państwo TUTAJ

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.