Skauci nie chcą gejów w swych szeregach

Droga do Boy Scouts of America została we wtorek ostatecznie zamknięta dla osób o homoseksualnej orientacji. Mimo wielu protestów, organizacja nie zdecydowała się na zmianę konserwatywnej polityki, wykluczjącej z jej szeregów gejów.

Po dwóch latach konsultacji specjalny, 11-osobowy komitet złożony z zasłużonych działaczy, jednomyślnie zatwierdził podtrzymanie wieloletniej tradycji, zakazującej członkowska w organizacji osobom homoseksualnym. W specjalnym oświadczeniu, informującej o decyzji zaznaczono, że jest to „najlepsza możliwa decyzja”, która „nie podlega odwołaniu, a w przyszłości sprawa ta nie będzie już przedmiotem żadnych dyskusji”.

Szef amerykańskich skautów Bob Mazuca twierdzi, że większość ze zrzeszonych popiera przyjęte ostatnio rozwiązania. „Podobnie jak zdecydowana większość rodziców, cenimy sobie prawo do mówienia o takich kwestiach jak orientacja homoseksualna wewnątrz własnej rodziny, w odpowiednim czasie i miejscu. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że żadne rozwiązanie nie zadowoli wszystkich będących w naszej organizacji a posiadających różne poglądy” – mówi Mazuca.

Innego zdania jest prezydent Human Rights Campaign największego w Stanach Zjednoczonych ruchu obrońców praw człowieka. Chad Griffin określił uchwałę skautów jako „wielką straconą szansę” „W czasach gdy nasze państwo idzie do przodu, liderzy Boy Scouts of America wysyłają do młodych ludzi wiadomość, że tylko część z nich jest wartościowa. Chcą uczyć podziałów i nietolerancji „ – komentuje Griffin

W samym środowisku skautów sprawa także już wkrótce może przyczynić się do powstania poważnego sporu. Dyrektor naczelny AT&T, a jednocześnie prominentny działacz harcerski Randall Stephenson deklarował ostatnio chęć zmiany zachowawczej polityki wobec gejów. Jego firma jest powszechnie uznawana za przyjazną gejom i lesbijkom. Stephenson za dwa lata zamierza ubiegać się o posadę szefa organizacji skautów i wówczas z pewnością powrócą naciski by zająć się tym tematem.

Spór wokół dopuszczenia gejów do członkostwa w Boy Scouts of America trwa już od 2000 roku, kiedy Sąd Najwyższy orzekł, że jako prywatna organizacja skauci mają prawo wykluczać ze swej organizacji gejów. Przeciwnicy takiej interpretacji prawa, głównie liberałowie twierdzą, że jako organizacja praktykująca dyskryminację, nie powinni otrzymywać w związku z tym dotacji z publicznych funduszy. Zakazuje tego bowiem ustawa z 1982 roku.

Boy Scouts of America jest jedną z największych w USA organizacji młodzieżowych. Skupia około  2,7 mln członków.

M.G.

 

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.