Planował zamach na prezydenta USA. Spędzi w więzieniu15 lat

Obywatel Uzbekistanu, 22-letni Ulugbek Kodirow spędzi za kratkami amerykanskiego więzienia 15 lat i 8 miesięcy za udział w spisku na życie prezydenta USA . Kodirow planował zastrzelenie Baracka Obamy w czasie trwającej kampanii wyborczej. Wyrok w sprawie zapadł w miniony piątek w Birmingham w Alabamie.

“Potrzebny jest mocny sygnał, że każdy, kto ulegnie propagandzie, zostanie surowo ukarany” – powiedział cytowany przez Reutersa sędzia Abdul Kallon w uzasadnieniu wyroku.

Kodirow został aresztowany w lipcu 2011 roku w jednym z moteli na terenie stanu Alabama wkrótce po tym, jak nabył od podstawionego agenta policji karabin automatyczny oraz cztery granaty. Zdaniem władz amerykańskich broń miała służyć do zabicia prezydenta Obamy. Mężczyzna wielokrotnie dyskutował sprawę zastrzelenia Obamy i rozpatrywał z niejakim  ”the emir”, którego uważał za przedstawciela Islamskiego Ruchu Uzbekistanu, odległość z jakiej najlepiej byłoby oddać strzały do prezydenta USA.  ”The emir” był podstawionym agentem FBI.

 

Kodirow przyjechał do USA w 2009 roku z zamiarem studiowania medycyny, jednak nie zapisał się na uczelnię. W chwili aresztowania przebywał na nieważnej wizie studenckiej. Ze względu na słabą znajomość języka angielskiego pracował w kiosku. Jak powiedział prokurator Michael Whisonant, niedoszły student stał się ekstremistą pod wpływem dostępnych w internecie stron islamistycznych. W czasie procesu Uzbek twierdził, że działa w imieniu Islamskiego Ruchu Uzbekistanu – radykalnego ugrupowania uznawanego przez władze USA za organizację terrorystyczną – pisze PAP.

“Ten przypadek jest przykładem na to, jak nasza młodzież radykalizuje się pod wpływem dezinformacji i propagandy w internecie” – mówił prokurator.

Kodirow przyznał się już w lutym do zarzucanych mu czynów i przeprosił za nie. Współpracował z władzami, co uchroniło go przed wyrokiem 30 lat więzienia.

/

 

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.