Amerykanka na pokładzie statku kosmicznego Sojuz

We wczesnych godzinach porannych z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował dziś rosyjski statek kosmiczny Sojuz, który leci w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na jego pokładzie znajduje się trzyosobowa załoga – Amerykanka Sunita Williams, Rosjanin Yury Malenchenko i Japończyk Akihito Hoshide.

Celem wyprawy trójki astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) ma być przygotowanie jej na natężony ruch powietrzny.

Amerykanka, Rosjanin i Japończyk będą podróżować przez dwa dni. We wtorek, o 8:52 czasu GMT na stacji ISS dołączą do trzech współpracowników, którzy przebywają w kosmosie już od maja. Wśród nich znajduje się Amerykanin Joseph Acaba.

Podczas startu statku kosmicznego Sunita Williams pozdrawiała wszystkich obserwujących podnosząc kciuki na znak, że wszystko jest w porządku. Dla urodzonej w Euclid, w stanie Ohio 46-letniej Amerykanki to już druga podróż w kosmos. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Williams zostanie pierwszą w historii kobietą, która spędziła w kosmosie tak dużo czasu.

Pilotem statku Sojuz jest Rosjanin Malenchenko. To jeden z najbardziej doświadczonych astronautów w całej Rosji – rozpoczęta dziś podróż w przestrzeń kosmiczną jest jego piątą.

Data startu statku jest także nieprzypadkowa. Dziś przypada 37. rocznica startu legendarnej misji Apollo – Sojuz. W 1975 roku połączone siły sowiecko – amerykańskie zadokowały w kosmosie. Było to zdarzenie bezprecedensowe, ze względu na współpracę między wrogami toczącymi Zimną Wojnę.

AS

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.