Kalifornia nie będzie drugą Arizoną

Senat Kalifornii przegłosował w czwartek ustawę chroniącą przed policyjnymi kontrolami, a co za tym idzie deportacjami, przebywających bezprawnie w Złotym Stanie imigrantów. Kalifornia stawia weto kontrowersyjnym przepisom z Arizony, ale także z Alabamy, Georgii, Indiany, Karoliny Południowej i Utah, które na przestrzeni ostatnich dwóch lat przyjmowały prawo zniechęcające imigrantów do osiedlania się w ich granicach.

Demokratyczny Senat stosunkiem głosów 21 do 13 przyjął California Trust Act, która zakazuje lokalnej policji kierowania zatrzymanych do służb deportacyjnych, z wyjątkiem osób skazanych za ciężkie przestępstwo.

Współautor ustawy Tom Ammiano oświadczył, że „Kalifornia nie może sobie pozwolić na to, żeby być drugą Arizoną”. – Ustawa ogranicza także bezprawne przetrzymywanie w areszcie imigrantów nie stanowiących zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego – dodał polityk.

Ustawę poparło około 100 organizacji działających na rzecz imigrantów, szefowie policji i burmistrzowie. Nowe prawo po wakacyjnej musi jeszcze raz zatwierdzić Zgromadzenie Ogólne, zanim podpisze je demokratyczny gubernator Jerry Brown.

Kalifornijska ustawa ma stworzyć model imigracyjny przeciwstawny prawu w Arizonie, którego najbardziej kontrowersyjny zapis w ubiegłym tygodniu utrzymał w mocy Sąd Najwyższy. Policjanci mogą w Arizonie sprawdzać status imigracyjny osób zatrzymanych nawet za nieuważne przechodzenie przez jezdnię.

Ustawa z Kalifornii dąży także do wycofania federalnego programu Secure Communities, który według zwolenników złagodzenia prawa imigracyjnego przyjmuje podobne założenia do prawa Arizony. W ramach programu służby imigracyjne ICE przeprowadziły w 2011 roku 400 tysięcy deportacji, najwięcej w historii.

Ammiano twierdzi, że program Secure Communities, mający skupiać się na przestępcach, odpowiada za deportowanie ponad 72 tys. mieszkańców Kalifornii, w tym 70 proc. osób bez wyroków skazujących.

W Kalifornii mieszka najwięcej imigrantów bez udokumentowanego pobytu. Rządowe dane w 2010 roku wskazywały na 2,6 milinów osób.

as

 

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.