18 mln dol. za nagłośnienie oszustw bankowych

Lynn Szymoniak groziła w 2008 roku egzekucja z nieruchomości. W wyniku dociekań w toku trwania własnej sprawy prawniczka odkryła zakrojone na szeroką skalę oszustwa banków dotyczące fałszowania dokumentów hipotecznych. Wygrała za to w sądzie 18 mln dolarów.

Szymoniak należy do grupy sześciu Amerykanów, którzy dostali wysokie odszkodowania wynikające z porozumienia zawartego między amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości i dużymi bankami. Wszyscy przyczynili się do nagłośnienia oszustw bankowych, za co zabiorą do domu łącznie 46,5 mln dolarów.

Do ujawniania oszustw mobilizuje demaskatorów (whistleblowers) ustawa o fałszywych roszczeniach (False Claims Act), która pozwala prywatnym obywatelom wnosić pozwy w imieniu Stanów Zjednoczonych, gdy dysponują informacjami o okradaniu rządu. Takim osobom przysługuje obecnie od 15 do 30 proc. całości odszkodowania.

Ustawę po raz pierwszy uchwalono w 1863 roku podczas wojny secesyjnej. Podobno przedstawiciele rządu obawiali się, że dostawcy nieuczciwie handlują z Armią Północy.

W sprawie egzekucji z nieruchomości społeczni informatorzy odkryli, że banki nie spełniały warunków programów rządowych lub składały fałszywe dokumenty. Opierając się na zarzutach samej Szymoniak rząd odzyskał 95 mln dolarów. Kobieta twierdziła, że banki próbują udowodnić prawo własności do zadłużonych domów składając fałszywe dokumenty, a następnie domagając się odszkodowania u Federalnej Agencji Mieszkaniowej (Federal Housing Administration, FHA).

63-letniej prawniczce z Florydy specjalizującej się w przestępstwach urzędniczych łatwiej było wykryć oszustwo, ale trudniej przebić się z nim do wiadomości publicznej. – Banki w USA są obecnie niezwykle potężnie, ale codziennie robisz, co możesz – tłumaczyła.

Pięciu innych demaskatorów dla odkrycia nielegalnych praktyk banków narażało swoją pracę. Na przykład Kyle Lagow, rzeczoznawca wyceniający nieruchomości dla Countrywide Financial (wykupionej przez Bank of America w2008), który wygrał 14,6 mln dol., po złożeniu skarg o zawyżaniu wycen przez firmę chcącą uzyskać wyższe odszkodowanie z FHA – został zwolniony.

Najwięksi amerykańscy kredytodawcy: Bank of America, Wells Fargo, J.P. Morgan Chase, Citigroup i Ally Financial zgodzili się zapłacić 5 mld dol. grzywny i przeznaczyć około 20 mld dolarów na zrefinansowanie i zmodyfikowanie kredytów zadłużonych właścicieli domów. Ugodę sfinalizowano w kwietniu tego roku.

as

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.