Nie słuchajmy zaleceń lekarskich

Życie zweryfikowało kolejne „zalecenie lekarskie” przez ostatnie dzeisięciolecia rekomendowane w każdym gabinecie lakarskim w USA.  Popularny test krwi PSA w celu wykrycia raka prostaty (prostate specific antigen) nie tylko nie jest pomocny, ale może wręcz być szkodliwy dla pacjenta.

Tym samym PSA dołączył do innych zweryfikowanych w ostatnich latach “zaleceń lekarskich”, takich jak na przykład: poddanie się leczeniu hormonalnemu u kobiet w wieku menopauzycznym (wiadomo już, że zwięszyły one ilość przypadków występowania raka piersi), powszechne w USA poddawanie niemowląt obrzezaniu (wykryto, że ma ono ujemnny wpływ na późniejszy przebieg aktu seksualnego i psychikę. Amerykańska Akademia Pediatryczna cofnęła swoją rekomendację tego zabiegu).

Przykłady można mnożyć. Potwierdzają one, że lekarz nie jest nieomylny, a wiedza medyczna ciągle ewoluuje. Dobrą wiadomością są natomiast najnowsze badania potwierdzające, że współczesny pacjent wyposażony w internet, często weryfikuje zalecenia lekarskie, mając szeroką wiedzę na temat swojego schorzenia.

Na końcu i tak pozostaje zdrowy rozsądek pacjenta. Wówczas pomocna okaże się także i medycyna.

Pele

 

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.