Biały Dom nie chce, by Wałęsa odebrał medal dla Karskiego

Biały Dom nie zgodził się, aby Lech Wałęsa odebrał w przyszłym tygodniu Medal Wolności przyznany pośmiertnie Janowi Karskiemu – dowiedział się TVN. Według informacji polskiej stacji, powodem takiej decyzji jest fakt, że w ubiegłym roku były lider Solidarności nie zgodził się na spotkanie z Barackiem Obamą podczas jego wizyty w Polsce.

O przyznaniu Janowi Karskiemu najwyższego cywilnego amerykańskiego odznaczenia poinformował miesiąc temu prezydent Barack Obama. Legendarny kurier państwa podziemnego i świadek zbrodni Holocaustu, który relacje o okrucieństwach nazistów jako pierwszy przekazał na Zachód, Medal Wolności otrzyma pośmiertnie w Białym Domu we wtorek 29 maja.

Według polskich mediów Jan Karski nie ma żadnych żyjących krewnych, dlatego polski rząd zasugerował, że odznaczenie może odebrać Lech Wałęsa. Jak informuje stacja  TVN, taka propozycja nie spodobała się jednak Amerykanom i nie wyrazili na nią zgody. Oficjalna wersja mówi, ze Biały Dom „nie chce upolityczniać” ceremonii. Nieoficjalnie mów się jednak, że to dyplomatyczna zemsta za to, ze Lech Wałęsa w ubiegłym roku w ostatniej chwili nie zgodził się na spotkanie z prezydentem Barackiem Obamą podczas jego wizyty w Polsce.

Portal TVN24 informuje, że w związku ze stanowiskiem Białego Domu pod uwagę brane są kandydatury prof. Władysława Bartoszewskiego i Adama Rotfelda. Decyzja wciąż jednak nie zapadła.

Jak pisze jednak Dziennik Bałtycki, informacje o tym, że Jan Karski nie ma żadnych zyjacych krewnych są nieprawdziwe. W Gdańsku mieszka bowiem dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna Jana Karskiego, emerytowana lekarz stomatolog. „Stryj Jan Karski, a właściwie Jan Kozielewski, bo “Karski” był wojennym pseudonimem, był rodzonym bratem mojego ojca, Stefana” – mówi gazecie krewna kuriera podziemia.

Medal wolności to najwyższe cywilne odznaczenie, przyznawane przez Prezydenta USA za szczególnie wybitny wkład w dziedzinie bezpieczeństwa lub narodowych interesów Stanów Zjednoczonych, pokoju światowego, kultury, jak również innych znaczących dokonań w sferze publicznej lub prywatnej, otrzymali do tej pory m.in. Jan Paweł II, Zbigniew Brzeziński, Jan Nowak-Jeziorański oraz Lech Wałęsa.

km

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.