2 tys. osób niesłusznie skazanych w ciągu 23 lat

Ponad 2 tysiące osób zostało od 1989 roku w USA niesłusznie skazanych za popełnienie poważnych przestępstw – wynika z danych zebranych przez naukowców z University of Michigan. Stworzyli oni rejestr osób, które często po latach spędzonych za kratkami, zostały oczyszczone z zarzutów. Rekordzista za zbrodnie, których nie popełnił niesłusznie spędził w więzieniu 35 lat. 

Według prawników z University of Michigan niesłuszne wyroki skazujące  zapadają najczęściej w wyniku składania fałszywych zeznań przez niewiarygodnych świadków oraz błędów prokuratorskich. O skali tego niepokojącego zjawiska świadczy według autorów raportu fakt, że w ciągu ostatnich 23 lat z więzień wypuszczonych zostało ponad 2 tysiące osób, które nigdy nie powinny były tam trafić. Prawnicy przekonani są, że to tylko wierzchołek góry lodowej a liczba osób niesłusznie skazanych w kraju, w którym za kratkami przebywa ponad 2,3 mln więźniów, jest zdecydowanie wyższa.

Spośród ponad 2 tys. przypadków oczyszczenia z zarzutów i wypuszczenia skazanych na wolność w rejestrze szczegółowo opisanych zostały 873 przypadków osób, które w sumie za kratkami spędziły 10 tysięcy lat. Średnia długość wyroku wynosiła blisko 11,5 roku.

Wielu z niesłusznie skazanych wolność i dobre imię udało się odzyskać dzięki uporowi i trwającym czasami latami, staraniom członków organizacji Innocence Project, która działa w wielu amerykańskich stanach. Dzięki przeprowadzeniu badań DNA doprowadziła ona do uwolnienia 289 skazanych. W wielu przypadkach pracownicy Innocence Project zajmują się sprawami sprzed lat, kiedy badania DNA nie były powszechnie stosowane.

W rejestrze widnieje m.in. nazwisko Jamesa Baina, który za zbrodnię której nie popełnił, spędził za kratkami 35 lat. Bain w1974 roku, w wieku 19 lat został skazany za porwanie i gwałt na 9-letnim chłopcu z Lake Wales na Florydzie. Jego zdjęcie znalazło się wśród pięciu fotografii pokazanych 9-latkowi. Chłopiec jako swego oprawcę wskazał właśnie Baina. Mimo zapewnień o niewinności, na podstawie zeznań ofiary, 19-latek został uznany winnym i skazany na dożywocie. Wykonane za sprawą Innocence Project badania DNA dowiodły, że Bain nie popełnił zbrodni. W grudniu 2009 roku James Bain wyszedł na wolność.

Opublikowany przez prawników z University of Michigan raport przedstawia także listę stanów, w których wolność odzyskała największa liczba skazanych. Na jej czele znajduje się Illinois gdzie z więzień wypuszczono 101 niesłusznie skazanych osób. Na kolejnych miejscach znajdują się Nowy Jork (88), Teksas (84) i Kalifornia (79).

mp

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.