Zielona Ameryka, czyli Dzień Świętego Patryka

Dzień Św. Patryka, czyli przypadające na 17 marca święto narodowe Irlandii obchodzone jest przez Irlandczyków na całym świecie. Irlandia, zamieszkiwana przez około 4 miliony mieszkańców, ma bardzo bogata diasporę liczącą około 70 milionów. W samych tylko Stanach Zjednoczonych mieszka około 44 milionów osób pochodzenia irlandzkiego.

Amerykanie lubią Dzień Św. Patryka i mimo, ze nie jest to tak jak w Irlandii dzień wolny od pracy, to święto staje się znakomitą okazją do wyjścia do licznych w Stanach Zjednoczonych pubów, w których króluje piwo, także zabarwione na zielono.

W Chicago, z bardzo liczną diasporą irlandzką, celebruje Dzień Świętego Patryka farbowaniem Chicago River na zielono, paradą, która przeszła przez śródmieście oraz setkami imprez w irlandzkich pubach i klubach. Kolor zielony dominuje w tym dniu na ulicach, w garderobie, makijażu a nawet w kuflach z piwem, którego spożywa się hektolitry.

W USA obchody Dnia św. Patryka sięgają 1737 roku, kiedy to Charytatywne Irlandzkie Stowarzyszenie w Bostonie zorganizowało pierwszą paradę. Największa parada po raz 249. odbędzie się w środę w Nowym Jorku.

Kim był Święty Patryk?

Urodził się około roku 358 w Taberni. Patryk został w dzieciństwie ochrzczony, ale nie otrzymał chrześcijańskiego wychowania. Gdy miał szesnaście lat porwali go irlandzcy korsarze i sprzedali w Irlandii do niewoli. Przez sześć lat musiał pracować jako pasterz. Wówczas dokonała się w nim odmiana życia. Nauczył się tamtejszego języka i poznał obyczaje panujące na tej wyspie. Po sześciu latach udało się mu zbiec z niewoli, lecz nigdy nie zapomniał już Zielonej Wyspy.

Uważał, że jego powołaniem jest głoszenie Ewangelii w Irlandii, dlatego też zdobył odpowiednie wykształcenie w dwóch szkołach misyjnych w północnej Francji. Po śmierci św. Palladiusza, misyjnego biskupa w Irlandii, postanowiono na jego miejsce posłać Patryka. Wyświęcono go na biskupa w roku 432 i wysłano do Irlandii.

Apostołował głównie na północy i zachodzie Irlandii, tam gdzie jeszcze nie głoszono Ewangelii. Św. Patrykowi przypisuje się założenie w roku 444 głównej stolicy biskupiej w Irlandii – Armagh. Życiorys św. Patryka jest osnuty wieloma legendami. Jedna z nich mówi o czyśćcu św. Patryka. Mianowicie w miejscowości Lough Derg miał zstępować do pewnego zagłębienia (w podziemie) i tam rozmyślać nad karami piekielnymi, doznawanymi przez potępionych. Do tej miejscowości do dzisiaj przybywają liczni pielgrzymi.

Dla tych, którzy przegabili tradycyjne farbowanie rzeki Chicago, wideo:

in

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone