Skąd się wzięli dzisiejsi superbohaterowie?Telewizja HBO zaprasza na spotkanie z dokumentem "Historia wydawnictwa DC Comics". Chcecie wiedzieć, gdzie rodzą się superbohaterowie naszych czasów? Nie przegapcie seansu. O filmie pisze bliżej Urszula Lipińska.

W nostalgicznej "Historii wydawnictwa DC Comics" Maca Cartera opowieść o wzlotach i upadkach komiksowych bohaterów odzwierciedla kilka dekad przeobrażeń społecznych oraz politycznych w Ameryce.Na przełomie lat trzydziestych i czterdziestych minionego wieku w Stanach Zjednoczonych szaleństwo na punkcie Supermana było większe niż późniejsza o dwie dekady Beatlemania. Batman wyróżniał się tym, że przywdziewał kostium superbohatera po to, aby wyrwać się z nudnego życia bogacza a nie uciec ze społecznych dołów. Wonder Woman, pierwsza w historii superheroska, wystąpiła w jednej z najbardziej kontrowersyjnych serii wydawanych przez DC Comics – powierzchownie wszystko się zgadzało, ale między obrazkami tego komiksu kryła się perwersja i dwuznacznie kojarzące się sytuacje.

Plakat dokumentu "Historia wydawnictwa DC Comics", fot. www.hbo.pl (materiały prasowe)

Z tymi trzema postaciami w portfolio, DC Comics wkroczyło w złotą erę. W rzeczywistości szalała druga wojna światowa; na kartach komiksów herosi w trykotach pokonywali każdego złoczyńcę, dając nadzieję na życie w spokoju i pokoju. Ludzie masowo zaczytywali się w przygodach Supermana i Batmana do czasu aż wojna ustała. Wówczas zainteresowanie ich losami drastycznie spadło. Wobec tragedii, która właśnie przetrząsnęła świat, pozostawiając za sobą ruinę, superheros niweczący napad na bank wypadał dziecinnie.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej przed seansem, zapraszamy do lektury całej recenzji "Superbohaterowie nie zawsze byli super" autorstwa Urszuli Lipińskiej.

"Secret Origin: The Story of DC Comics", reż. Mac Carter, USA 2010. Film można zobaczyć w HBO 2 9 lipca o godz. 15.20.

Co jeszcze warto obejrzeć w telewizji? Sprawdź nasze rekomendacje na najbliższe dni! 

DR/Urszula Lipińska / Portalfilmowy.pl
Źródło: Portalfilmowy.pl