Chicago. Ceny domów, sprzedaż w górę

Poprawia się sytuacja na rynku nieruchomości w metropolii Chicago. Według najnowszego raportu Stowarzyszenia Pośredników Handlu Nieruchomościami stanu Illinois, w sprzedaż domów wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 22 proc. Nareszcie drgnęły także ceny nieruchomości.

Opublikowany przed dwoma dniami raport daje właścicielom domów, które od kilku lat traciły wartość nadzieję, że koniec kryzysu na rynku nieruchomości jest bliski, a sytuacja powoli ale systematycznie będzie się poprawiać.

Miniony miesiąc przyniósł zaskakująco dane dotyczące transakcji kupna-sprzedaży. W maju w skali całego stanu Illinois nabywców znalazło prawie 12 tys. nieruchomości, co w porównaniu z majem 2011 roku stanowiło wzrost aż o 22 proc. W samym Chicago wzrost sprzedaży w porównaniu z majem ubiegłego roku wyniósł aż 25 proc.

Minimalnie wzrosły także ceny nieruchomości: w maju w porównaniu z kwietniem tego roku wzrost ten wyniósł 0,1 proc. W skali roku ceny nieruchomości w Illinois wzrosły o 3,6 proc., ze średnią ceną wynoszącą 145 tys. dol. W metropolii Chicago średnia cena domu wynosi obecnie 170 tys.

Prezes Stowarzyszenia Pośredników Handlu Nieruchomościami stanu Illinois Loretta Alonzo podkreśla, że tak znaczący wzrost sprzedaży domów oraz nienotowany od dawna wzrost cen to niewątpliwie sygnały, że sytuacja an rynku nieruchomości stopniowo zaczyna się stabilizować.

Eksperci przewidują, że wzrostu cen domów można spodziewać się w sezonie letnim, kiedy wielu potencjalnych nabywców wyrusza na poszukiwania wymarzonego lokum. Według analityków z University of Illinois w sierpniu średnia cena domu w Chicago osiągnie poziom 181 tys. dolarów, zaś w skali całego stanu będzie to 150 tys.

mp

 

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.