Słaby rynek pracy. Wzrosło bezrobocie

W maju w USA powstało 69 tysięcy miejsc pracy – najmniej od roku i dużo mniej niż wynosiły przewidywania – wynika z danych Departamentu Pracy.

Bezrobocie wzrosło z 8,1 proc. do 8,2 procent.

Ekonomiści przewidywali, że pracodawcy utworzą 150 tysięcy etatów. Co więcej, także liczbę nowych miejsc pracy z marca i kwietnia skorygowano w dół łącznie o 49 tysięcy.

Prywatni przedsiębiorcy wstrzymali zatrudnienie, dodając jedynie 56 tysięcy nowych miejsc pracy. Zatrudnienie wzrosło w takich sektorach jak służba zdrowia, transport i magazynowanie oraz sprzedaż hurtowa, ale spadło w branży budowlanej.

Sektor publiczny znów zredukował liczbę etatów, tym razem o 13 tysięcy.

Liczba osób znajdujących się na bezrobociu dłużej niż pół roku, czyli długotrwale bezrobotnych, zwiększyła się do 5,4 mln w maju z 5,1 mln w kwietniu. Osoby te stanowią 42,8 proc. wszystkich bezrobotnych, których jest obecnie około 12,7 miliona.

Obecnie w USA jest pięć milionów etatów mniej niż w momencie rozpoczęcia recesji, co oznacza, że rynek pracy jeszcze długo będzie podnosił się z kryzysu.

Jednocześnie najwyższe, 11-procentowe bezrobocie odnotowała w kwietniu strefa euro (17 krajów UE) od czasów wprowadzenia wspólnej waluty 13 lat temu. Dla całej UE wyniosło ono 10.3 procent.

as

Młodzi Amerykanie pracują za wszelką cenę

Brak funduszy dla bezrobotnych

 

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.