Cannes. „Portret z pamięci” i inne polskie akcenty



Obecność debiutu Marcina Bortkiewicza „Portret z pamięci” w sekcji Quinzaine des Réalisateurs - Director's Forthnight jest wielkim sukcesem polskiego kina. Dzisiaj rozpoczyna się 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

O Złotą Palmę walczą 22 filmy.  Wśród nich: „Amour” Michaela Haneke, „Cosmopolis” Davida Cronenberga, „Jagten” Thomasa Vinterberga, „Like Someone In Love” Abbasa Kiarostami, „W drodze” Waltera Sallesa i „The Angels' Share” Kena Loacha. Na czele jury konkursu głównego stoi włoski reżyser Nanni Moretti, który w zeszłym roku prezentował w Cannes film "Habemus papam - mamy papieża". Razem z nim filmy oceniają: aktorka Hiam Abbass, reżyserka Andrea Arnold, aktorka Emmanuelle Devos, projektant mody Jean-Paul Gaultier, aktorka Diane Kruger, aktor Ewan Mc Gregor, reżyser Alexander Payne oraz reżyser Raoul Peck.

Wielkim sukcesem polskiego kina jest obecność „Portretu z pamięci” - krótkometrażowy debiut Marcina Bortkiewicza - w sekcji Quinzaine des Réalisateurs - Director's Forthnight Festiwalu w Cannes. Warto przypomnieć, że w tej sekcji pierwsze kroki stawiali najwięksi twórcy kina autorskiego, tacy jak Werner Herzog, Ken Loach, Jim Jarmusch czy Michael Haneke.

Irena Jun, Marek Kurtyka - kadr z filmu "Portret z pamięci", fot. Vita Drygas

"Portret z pamięci", którego producentem jest należące do Stowarzyszeniach Filmowców Polskich - Studio Munka, opowiada historię Marka (Marek Kantyka), który mieszka razem z matką (Małgorzata Zajączkowska) i babcią (Irena Jun) w domku z małym ogrodem. Po zdanej maturze dostaje w prezencie kamerę wideo. Zaczyna filmować to, co jest w zasięgu jego wzroku i postanawia zrobić dokument o swojej babci. Z biegiem czasu wnuk zauważa, że babcia zaczyna mylić daty i fakty. Powoli traci pamięć. Marek orientuje się, że zaczyna robić film o czymś zupełnie innym niż wcześniej planował. A przede wszystkim zaczyna pojmować, że gdyby nie jego kamera, to nigdy nie dowiedziałby się czegoś ważnego o sobie...

Polska producentka Marta Plucińska (ma na koncie takie filmy  jak: "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego czy "Droga do raju" Gerwazego Reguły) znalazła się w gronie uczestników prestiżowego programu "Producers on the move". W 13. edycji programu, organizowanej w Cannes przez European Film Promotion, przy wsparciu Programu MEDIA, weźmie udział 25 młodych producentów z Europy. "Producers on the move" pomaga w nawiązaniu szerszych znajomości branżowych i budowaniu sieci kontaktów między osobami, które mają coraz większy wpływ na europejską kinematografię.

Artur Żmijewski i Marta Laryssa Plucińska na planie filmu "Mój rower"
fot. Piotr Bujnowicz/Monika Skrzypczak/Fabryka Obrazu

Pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz Ministerstwa Kultury Republiki Francuskiej odbędzie się spotkanie z okazji podpisania 5 marca międzynarodowej umowy koprodukcyjnej pomiędzy Polską a Francją. Spotkaniu towarzyszyć będzie prezentacja projektów koprodukcyjnych. Gospodarzami wydarzenia będą dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz oraz dyrektor CNC (Centre national du cinéma et de l'image animée) Eric Garandeau. Gościem spotkania będzie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Monika Smoleń. Spotkanie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Paryżu oraz Instytutem Francuskim w Warszawie.

Polskie filmy krótkometrażowe zostaną pokazane podczas  9. edycji przeglądu filmów krótkometrażowych Short Film Corner w Cannes. W programie tym znajdzie się aż 28 polskich filmów, w tym 2 polsko-niemieckie koprodukcje: "Samolot na Autobus" (reż. Kas Zawadowicz, Martin Demmer) oraz "Afternoon", najnowszy film animowany Izabeli Plucińskiej.

W programie tegorocznych targów filmowych Le Marché du Film znajdą się dwa tytuły: "1920. Bitwa warszawska" Jerzego Hoffmana (pokaz 21 maja ) oraz "Viva Bel@rus!" Krzysztofa Łukaszewicza (premierowe pokazy 22 i 23 maja). W Cannes będą prezentowane również fragmenty nowego filmu dokumentalnego Michała Marczaka "Fuck For Forest", którego światowym agentem sprzedaży została firma Dogwoof.

Podczas 65. MFF w Cannes zostanie wręczona nagroda im. Krzysztofa Kieślowskiego za najlepszy scenariusz dla uczestników tegorocznej, szóstej edycji warsztatów ScripTeast. Wśród 12 najlepszych prac z Europy środkowej i wschodniej znalazły się 4 polskie projekty: nad nowymi scenariuszami pracują obecnie Paweł Sala, Dariusz Gajewski, Rafał Kapeliński, oraz zespół w składzie: Marcin Wrona, Katarzyna Bonda i Marcin Skóra. Celem rocznego programu jest wyselekcjonowanie najlepszych scenariuszy z regionu i umożliwienie ich autorom pracy z wybitnymi twórcami światowego kina.

Polskie stoisko na festiwalu w Cannes (mieści się w nowej lokalizacji przy głównym bulwarze, La Croisette 6) będzie miejscem spotkań polskich filmowców z przedstawicielami międzynarodowej branży filmowej i festiwali, agentami sprzedaży światowej, dystrybutorami oraz prasą zagraniczną. Organizatorami polskiego stoiska są Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W tym roku polskimi partnerami przedsięwzięcia są: festiwal Off Plus Camera, Chimney Pot, Film Commission Poland, Krakow Film Commission oraz Film Point Group.

65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes potrwa od 16 do 27 maja 2012.

PRZECZYTAJ: Jerzy Płażewski - Historia festiwalu w Cannes cz. I
Tu nie może być wątpliwości. Cannes jest najpoważniejszym festiwalem filmowym. Obiektywnym dowodem jest choćby sama frekwencja: 20 tysięcy uczestników, w większości spoza Francji. Starannie dobierane jury przyznaje nagrody, które uchodzą za najbardziej prestiżowe na świecie.

Portalfilmowy.pl będzie publikował codzienne relacje z festiwalu w Cannes.


GW / festival-cannes.com/PISF
Źródło: Portalfilmowy.pl