Produkcje TVP nagrodzone w Nowym Jorku



Trzy produkcje TVP1 zostały nagrodzone w tegorocznej 55. edycji prestiżowego konkursu programów telewizyjnych – New York Festivals 2012. Spektakl Teatru TV „Czarnobyl – cztery dni w kwietniu” Janusza Dymka otrzymał Złoty Medal w kategorii „dramat”, dokument „Druga strona plakatu” Marcina Latałło – Srebrny Medal w kategorii „edukacja,” a nagradzana już wcześniej wielokrotnie „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia dostała Wyróżnienie Finalisty. 

Gala ogłoszenia i rozdania nagród odbyła się 17 kwietnia wyjątkowo, ze względu na jubileusz w Las Vegas, podczas największych targów nowych technik audiowizualnych NAB Show i przyciągnęła ponad 200 najbardziej wpływowych producentów i przedstawicieli stacji TV z całego świata. Wśród nagrodzonych znalazły się produkcje m.in. Walt Disney Company Latin America (Argentyna), ABC i SBS (Australia), ORF (Austria), Canal Futura i Telecine (Brazylia), CBC i Citytv (Kanada), ZDF, Deutche Welle i NDR/ARTE (Niemcy), Phoenix TV i RTHK (Hong Kong), NDTV (Indie), RTE (Irlandia), Sky Italia (Włochy), NHK i Fuji TV (Japonia), Channel One (Rosja), TVE i Canal Plus (Hiszpania), SVT (Szwecja), BBC Worldwide (Anglia), ABS-CBN, Cartoon Network, CBS News, CNN, Discovery, ESPN, HBO, Showtime Networks (USA).


"Argentyńska lekcja", fot. Nowe Horyzonty

Nagrodzony również na Prix Italia w Turynie w 2011 r. „Czarnobyl – cztery dni w kwietniu”, ukazuje wydarzenia czterech dni, które nastąpiły bezpośrednio po wybuchu w elektrowni atomowej w Czarnobylu, 26 kwietnia 1986 roku. Według aktualnych szacunków, wybuch przyczynił się bezpośrednio do śmierci lub kalectwa ponad 300.000 ludzi, zamieszkujących w sąsiedztwie elektrowni. Długofalowe negatywne, zdrowotne skutki radiacji są odczuwane do dnia dzisiejszego i będą notowane prze wiele następnych dekad. Spektakl drobiazgowo odtwarza starania ówczesnych polskich lekarzy – naukowców, walczących o podjęcie stosownych działań przez władze PRL, obawiające się reakcji Moskwy. W sztuce występują m.in. Zbigniew Zamachowski, Anna Radwan i Urszula Grabowska.    

Pokazywana ostatnio z sukcesem w Montrealu, „Druga strona plakatu” to pierwszy dokument poświęcony jednemu z najważniejszych ruchów graficznych XX wieku: Polskiej Szkole Plakatu. Polskie plakaty przekładały sztukę nad komercję. Ujmowały esencję danego zjawiska - filmu, sztuki teatralnej, wystawy, wydarzenia sportowego albo politycznego w jednym ikonicznym obrazie. Wyrażały wolność twórców w czasach komunistycznych. Z dzisiejszej perspektywy, Polski Plakat opowiada historię powojennej Polski i relacje artystów z władzą.

Wyróżniona już najważniejszymi nagrodami na festiwalach filmów dokumentalnych w 2011 (np. Srebrny Gołąb w Lipsku, Nagroda za Najlepszą Reżyserię we Florencji, czy Grand Prix w Kantonie) Argentyńska lekcja, wyprodukowana przez Staroń Film i TVP1, ukazuje 8-letniego syna reżysera, Janka, który wraz ze swoimi rodzicami jedzie na dwa lata do Argentyny. W obcym kraju, w obcej kulturze, otoczony przez język, z którym wcześniej się nie zetknął, chłopiec stopniowo poznaje otaczający go świat. Przyjaźń z 11-letnią Marcią przybliża go do innej kultury, ale również wprowadza go w inną rzeczywistość społeczną, w której dzieci często borykają się z problemami na równi z dorosłymi.



GU / TVP
Źródło: Portalfilmowy.pl