• RSS
Tuesday, August 23, 2011 2:45:00 PM

Na stan zdrowia oraz wyglądów włosów wpływa wiele bardzo różnorodnych czynników, takich jak kurz, dym papierosowy, lakier, łupież, stres, zanieczyszczenie powietrza, a także klimat oraz pory roku. Pomimo swojej dużej odporności, włosy są niezwykle podatne na działanie środowiska i często ulegają zniszczeniu. Przyczyn niszczenia włosów jest bardzo dużo, a jedną z nich są uszkodzenia, które powstają w wyniku mechanicznego kontaktu, czyli tarcia, pomiędzy poszczególnymi włosami oraz pomiędzy włosami a ubraniem. Natalie uszkodzenia szczególnie narażone są włosy, które już są uszkodzone, suche i mają szorstką powierzchnię, która jeszcze bardziej przyczynia się do tarcia.

Ścieranie włosów dokonuje się praktycznie cały czas i jest ono następstwem naturalnych ruchów głowy, czesania włosów nieodpowiednią szczotką, a także wiatru, który nie tylko powoduje tarcie pomiędzy włosami, ale przyczynia się także do ich plątania. W wyniku tarcia następuje stopniowe uszkadzanie otoczki włosa, co w rezultacie prowadzi do nadmiernego wysuszania się wnętrza włosa i zwiększenia absorpcji szkodliwych czynników chemicznych. Chemicznych skrajnych przypadkach starcie otoczki ochraniającej włosy może doprowadzić do jej pęknięcia, które objawia się rozszczepieniem włosa.

Kolejnym czynnikiem niszczącym włosy jest ich rozciąganie spowodowane zbyt intensywnym czesaniem oraz zwijaniem w bardzo ciasny kucyk czy kok. W wyniku tak silnego obciążenia mechanicznego następują zmiany w strukturze kreatynowej włosa. Uporządkowana alfa kreatyna przechodzi w odmianę amorficzną, która jest znacznie mniej odporna na działanie szkodliwych czynników. Po pewnym czasie w wyniku odpowiedniej pielęgnacji struktura włosa powraca do stanu pierwotnego, jednak nie jest on kompletny co w rezultacie doprowadza do powstawania we wnętrzu włosa coraz większych obszarów o amorficznej budowie. Takie właśnie obszary włosa najłatwiej ulegają zniszczeniu w wyniku działaniu szkodliwych czynników chemicznych oraz podwyższonej temperatury podczas suszenia bądź prostowania włosów.

Na mechaniczną wytrzymałość włosów wpływa także wysoka temperatura, ponieważ przegrzewanie szczególnie niszcząco wpływa na osłonkę włosa. W wyniku takiego działania zwiększa się przepuszczalność oraz szorstkość powierzchni włosa, narażając je tym samym na zniszczenie. Takie uszkodzenia powoduje nie tylko krótkotrwałe działanie temperatury powyżej 100 stopni (na przykład lokówki elektryczne), ale także długie suszenie zbyt gorącym powietrzem i niższej temperaturze. Zbyt częste traktowanie włosów suszarką, prostownicą czy lokówką może doprowadzić do trwałego uszkodzenia struktury włosów, które stają się szorstkie oraz suche.

Do czynników, które niszcząco wpływają na włosy należą także niektóre kosmetyki oraz środki chemiczne, które bardzo często zwiększają przepuszczalność otoczki włosa przyczyniając się tym samym do przyspieszenia penetracji wody do wnętrza włosa. W wyniku działania substancji alkaicznych, do których należy między innymi amoniak, włos szybko nasyca się wodą, w wyniku, czego pęcznieje i staje się znacznie bardziej przepuszczalny dla różnego rodzaju środków chemicznych. Łuski włosa, które zostają podniesione działaniem zasad nigdy nie powracają do pierwotnego stanu, nawet po całkowitym wypłukaniu czynnika alkaicznego. Innymi substancjami, które stosunkowo łatwo atakują włosy przyczyniając się do ich zniszczenia są substancje utleniające oraz silne reduktory, które znajdują się między innymi w preparatach do rozjaśniania oraz barwienia włosów. Dlatego też należy uważać na włosy podczas farbowania czy ondulacji, ponieważ takim zabiegom zawsze towarzyszą uszkodzenia włosów, które mogą prowadzić do poważnych i nieodwracalnych zniszczeń. Najczęściej efektem rozjaśniania bądź ondulowania włosów są uszkodzenia otoczki o trwałym charakterze, które powodują wysuszenie włosów niezwykle trudne do usunięcia. Zabiegi takiego rodzaju nie tylko uszkadzają zewnętrzną część włosa, ale także pozostawiają ślady w ich wnętrzu.

Włosy są także podatne na działanie wolnych rodników, które są bardzo agresywnymi i nietrwałymi cząsteczkami chemicznymi. Promieniowanie UVA oraz UB., które jest emitowane między innymi przez słońce i lampy znajdujące się w solarium może przyczynić się do poważnego osłabienia włosów. Ponadto zmiany w strukturze włosów mogą być spowodowane także niewłaściwą pielęgnacją, a przede wszystkim niewłaściwym sposobem szczotkowania włosów, korzystaniem z drucianych grzebieni, a także używaniem zasadowych szamponów do mycia włosów. Wynikiem suszenia włosów zbyt gorącą suszarką, używanie prostownic oraz lokówek może być między innymi rozszczep podłużny końca włosa, który jest efektem pęknięcia osłonki chroniącej włosy. W wyniku działania czynników niszczących może dojść także do zwiększenia łamliwości włosów, do czego znaczącą przyczyniaj się przede wszystkim farbowanie oraz płyny przeznaczone do trwałej ondulacji przeprowadzanej na zimno. Włosy takie oprócz tego, że się łamią, stają się także suche utrudniając ich układania.

Niszcząco na włosy wpływają także niektóre kosmetyki do włosów, takie jak na przykład lakiery, żele oraz woski, które bardzo często używane są w nadmiarze. Takie kosmetyki nie tylko obciążają nadmiernie włosy przyczyniając się do ich osłabienia i wypadania, ale często także je przesuszają powodując, że stają się one szorstkie i łamliwe. Osoby, które używają bardzo często prostownicy czy suszarki powinny wybierać takie urządzenia, które będą niszczyły włosy w jak najmniejszy sposób. Niewskazane jest także używanie narzędzi niskiej jakości, na przykład grzebieni czy szczotek do modelowania, które przyczyniają się do niszczenia oraz wyrywania włosów. Zdaniem specjalistów niszczącym włosy czynnikiem jest także brak regularnego podcinania końcówek oraz zbyt częste mycie włosów, które może doprowadzić do różnego rodzaju uszkodzeń.

Comments are closed on this post.