• RSS
Thursday, December 27, 2012 9:09:00 AM

Jedną z największych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji USA jest leżący  na granicy kanadyjsko-amerykańskiej wodospad Niagara. Potężny, przygotowany przez naturę spektakl tworzy rzeka Niagara płynąca z jeziora Erie do jeziora Ontario, która pokonuje prawie stumetrową różnice poziomów przelewając z hukiem w każdej sekundzie ponad dwa miliony litrów wody.

Mało kto wie, iż wodospad Niagara to tworzą faktycznie trzy położone bardzo blisko siebie kaskady. Jeden z nich, zwany American Bridal Veil (welon panny młodej) mający ponad 60m wysokości i 300 szerokości rozdzielony wąską wyspą o nazwie Luna znajduje się w całości na terytorium USA. Najbardziej znany i fotografowany, przez większość turystów uznawany za “prawdziwą” Niagarę   to Horseshoe (podkowa). Potężny, prawie 900 metrów szerokości i 49m wysokości kipiący i huczący groźnie wodospad znajduje się całkowicie po stronie kanadyjskiej.
Niagara rozdziela dwa bliźniacze, położone po przeciwnych stronach granicy miasta o takiej samej nazwie: Kanadyjski i Amerykański “Niagara Falls”. Te małe niespełna 50 tys miasta tętnią życiem dzięki setkom tysięcy turystów przybywających tutaj co roku aby podziwiać uroki wodospadu Niagara.

wodospad-niagara-usa-canadaAmerykański “American Bridal Veil” (na pierwszym planie) oraz Horseshoe (tzw. Prawdziwa Niagara)

Ten przygotowany przez naturę potężny spektakl sprawia niezapomniane wrażenia również dzięki wszechobecnym udogodnieniom pozwalającym turystom znaleźć się w centrum widowiska. Statki wycieczkowe, ścieżki, wierze widokowe i helikoptery prześcigają się w pomysłach aby dotrzeć jak najbliżej rozpryskującej się kurtyny wodnej

Jedną z największych atrakcji jaką można polecić jest kilkunastominutowy rejs małym statkiem wycieczkowym (Maid of the Mist). Za niespełna $14 można doświadczyć i odczuć na własnej skórze potęgę wodospadu. Statek zabiera nas bowiem praktycznie pod samą kipiącą i ryczącą ścianę spadającej z wysokości 50m wody. Każda z osób wchodząca na statek otrzymuje darmową pelerynę, gdyż można naprawdę nieźle zmoczyć się od rozpryskującej się w powietrzu wody. Dla osób zamierzających robić zdjęcia polecam zakup specjalnych wodoodpornych osłon na aparat. Huk jaki towarzyszy spadającej wodzie jest tak duży iż praktycznie nie możliwa jest swobodna rozmowa gdy statek podpłynie tuż pod wodospad.

niagara-maid-of-the-mistKto stawi czoła potędze natury ? Maid of the Mist …

Kolejną, wartą polecenia atrakcją jest wycieczka specjalnie wykutymi w skale za wodospadem tunelami. “Journey Behind the Falls” to 45 minutowa trasa pozwalająca nam zobaczyć wodospad z drugiej, można by rzec wewnętrznej strony. Trasa wykuta jest na wysokości 150 stóp i prowadzi nas do punktu zwanego “Cataract Portal” znajdującego się w 1/3 odegłości od środka wodospadu. Na szczególną uwagę zasługuje wycieczka tunelami w ciągu zimy. Podziwiać wówczas można niesamowite formy stworzone przez zamarznięta wodę. Koszy wyprawy tunelami to $12.50. Cena ta ulega obniżeniu w czasie zimy do $9.50 ze wzgledu na cześciową niedostepność trasy ze wzgledu na niebezpieczne oblodzenie.

wodospad-niagara-bliskoWodospad Niagara z bliska – “Journey Behind the Falls”

Nocą wodospad podświetlają dziesiątki kolorowych reflektorów, a zabarwione ich blaskiem masy wody spadają w ciemność, tworząc niezwykły widok.
Iluminacjom towarzyszy widowisko tupu “światło i dźwięk”, gdzie w rytm muzyki zmieniają się kolory i zabarwienia wodospadu. Spektakle te odbywają się w ściśle określonych godzinach. Poniżej znajdują się godziny rozpoczęcia i widowiska.
Styczeń 1 – Styczeń 5, 5:00 pm. – północ
Styczeń 6 to Luty 28, 6:30 p.m. – 10:00 p.m.
Marzec 1 – Marzec 7, 7:00 p.m. – 10:00 p.m.
Marzec 8 – Marzec 31, 8:30 p.m. – 10:00 p.m.
Kwiecień 1 – Kwiecień 30, 8:30 p.m. – 11:00 p.m.

wodospad-niagara-zimaZimowa iluminacja Niagary

Maj 1 – Sierpień 13, 9:00 p.m. – północ
Sierpień 14 – Sierpieńt 30, 8:30 p.m. – północ
Październik 1 – Październik 31, 7:00 p.m. -północ
Listopad 1 – Listopad 6, 6:30 p.m. – północ
Listopad 7 – Grudzień 30, 5:00 p.m. – północ
Grudzień 31, 5:00 p.m. – 1 a.m.

wodospad-niagara-nocWodospad Niagara (Amerykańska Cześć) – nocna iluminacja

Oczywiście nad nocnym niebem Niagary nie może zabraknąć również sztucznych ogni. W Listopadzie,   rozpoczyna się doroczny festiwal sztucznych ogni, który trwa do grudnia. Oto program festiwalu
Sobota, Listopad 7 at 6:15 & 8 PM
Piątek, Listopad 13 at 9 PM
Piątek, Listopad 20 at 9 PM
Piątek, Listopad 27 at 9 PM
Piątek, Listopadr 4 at 9 PM
Friday, Listopad 11 at 9 PM
Piątek, Listopad 18 at 9 PM
Sobota, Listopad 26 at 9 PM

wodospad-niagara-ognieFestiwal sztucznych ognii

Wielu turystów twierdzi, że komercjalizacja wodospadu posunęła się zbyt daleko. Oskar Wilde zażartował nawet, ze Niagara wywarłaby na nim większe wrażenie, gdyby wodę puszczono do góry – chyba tylko tego nie zrobiono jeszcze dla turystów, bo wszystkie inne możliwości zostały już wykorzystane. Obecnie teren wokół wodospadu zaczyna bardziej przypominać Las Vegas niż atrakcje przyrodniczą. Za sprawa wielkich sieci hoteli, restauracji i punktów usługowych, turyści znajda tu wszelkie przyjemności (po stronie kanadyjskiej działa nawet kasyno).

wodospad-niagara-kasynaKasyna, hotele – Niagara Falls przyciąga turystów nie tylko słynnym wodospadem

Oprócz wodospadu w okolicy niewiele jest do zwiedzenia. Samo miasteczko Niagara Falls jest nadal zadymione, brudne i odrapane, mimo wysiłków zmierzających do jego upiększenia. Jego sąsiad za granicą, kanadyjska Niagara Falls jest co prawda bardziej nowoczesne, lecz także nie przedstawia większej atrakcyjności dla turystów. Po obejrzeniu wodospadu ze wszystkich możliwych stron, nie ma powodu, by zostać tu na dłużej.

Niagara powstała 12 tys. lat temu, kiedy topniejące lodowce, cofając się na północ, uwolniły wody jeziora Erie, które spłynęły do jeziora Ontario. Wówczas wodospady leżały 7 mil w dol rzeki, ale wskutek erozji gruntu przesunęły się na obecne miejsce. Wielu twierdzi, ze najpiękniej wyglądają zima, kiedy ziemia pokryta jest śniegiem, a woda zamienia się w lód.


Pawel P.
© 2010 interameryka.com | wszelkie prawa zastrzezone – kopiowanie bez zgody autora zabronione.

interameryka - internetowy przewodnik po USA