Thursday, February 9, 2012 6:14:00 AM
Woda jest istotą życia, a życie nie może bez niej istnieć. Woda dla naszego organizmu jest niezbędna – może nawet leczyć wiele chorób, chociażby bóle głowy, zmęczenie, bóle stawów. Możemy tygodnie obyć się bez jedzenia, ale bez wody wytrzymamy tylko 3 dni. Woda jest najbezpieczniejszym napojem do picia.Co jednak rozumiemy pod pojęciem „woda”?


Czy jest to zwykła woda z kranu, woda mineralna, woda źródlana, sodowa, stołowa, gazowana lub jeszcze inna dostępna w danym regionie woda zawierająca zero kalorii. Przede wszystkim należy sprawdzić etykietę (jeśli jest) na opakowaniu wody, bo możesz być zaskoczony, gdy zobaczysz w niej cukier, kofeinę, lub jeszcze „coś” innego.

Ponad połowa naszego ciała składa się z wody. Woda pomaga zachować prawidłową wagę ciała poprzez zwiększenie metabolizmu i regulację apetytu. Woda także redukuje uczucie głodu. Nerki nie pracują prawidłowo bez wystarczającej ilości wody. Woda wypłukuje toksyny i inne produkty przemiany materii z organizmu. Pomaga pozbyć się nadmiaru azotu, mocznika i ketonów, więc jest szczególnie ważna w przypadku diety wysokobiałkowej.

Zgodnie z zaleceniami medycyny sportu odpowiednie uzupełnianie wody podczas wysiłku fizycznego pomaga utrzymać nawilżenie organizmu. Uzupełnianie płynów powoduje optymalizację i zwiększanie wydajności sportowców, zmniejszając ryzyko odwodnienia.
Kiedy nie masz wystarczającej ilości wody w organizmie, komórki zaczynają ją czerpać z krwiobiegu. Twoje serce musi ciężej pracować, a ciało zaczyna „przekierowywać” krew z dala od obszarów mniej istotnych dla życia. Odwodnienie zaczyna się zanim jeszcze poczujesz się spragniony. Jest to wielkie obciążenie dla organizmu, ponieważ osłabia nerki w ich podstawowej funkcji – oczyszczania krwi i pomocy w pozbyciu się toksyn.

Woda jest składnikiem odżywczym, który organizm potrzebuje najbardziej. Między 55 a 75 procent masy ciała to woda, przez co ma ona kluczowe znaczenie w regulacji wszystkich organów ciała, jak również rozpuszczania ciał stałych i ruchomych składników odżywczych w organizmie. Badania wykazały, że odpowiednie nawodnienie może zminimalizować przewlekłe bóle, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, ból krzyża, migrenę i zapalenia jelita grubego, jak również obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się czy pijesz wystarczająco dużo wody jest kontrola moczu. Wszystko jest w porządku, jeśli mocz ma bardzo jasny, żółty odcień. Jeśli jest ciemny musisz uzupełnić wodę w organizmie.

Pamiętaj

Twoje ciało potrzebuje wody do trawienia, regulacji temperatury, obiegu krwi i wielu innych procesów życiowych. Woda jest podstawowym składnikiem naszego ciała i dlatego dorosły człowiek powinien dziennie wypijać jej około 8 do 10 szklanek, choć wciąż istnieje spór o minimalną granicę.

blog-medyczny.pl