• RSS
Tuesday, April 10, 2012 9:28:00 PM
W dniach 7-9 kwietnia br. 11-osobowa grupa Polaków: Ryszard Druch, Barbara Green, Henryk Iwaniec, Katarzyna Iwaniec, Ryszard Korycki, Elżbieta Kraszewska, Michał Mandecki, Wanda Mandecka, Włodek Mandecki, Tadeusz Turkowski i Ewa Zeller uczestniczyła w pierwszym, tegorocznym plenerze malarsko-rekreacyjnym „Durham 2012” zorganizowanym przez „Akademię Sztuk Pięknych” działającą przy Druch Studio Gallery.

Fot. Ryszard Druch: Plenerowicze przy sztalugach

Plener odbył się w motelu Ewy i Tadeusza Parzygnatów w Durham, NY. Tadeusz Parzygnat jest absolwentem kierunku rzeźby warszawskiej ASP oraz absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu do którego uczęszczał wspólnie z... Ryszardem Druchem, organizatorem pleneru. Wietrzna pogoda w sobotę dała się mocno we znaki malarzom, którzy wysoko w górach rozstawili swoje sztalugi. Sesja malarska nie była więc długa ale liczne fotografie zrobione w plenerze ułatwią artystom dokończenie prac w domowych pracowniach. Całą pracę zdołała wykonać Wanda Mandecka, która pracowała akwarelami. Spośród pozostałych osób najbardziej zawansowana pracę wykonała farbami olejnymi Ewa Zeller.

Druga grupa plenerowiczów zwiedzała w sobotę słynną miejscowość Woodstok i okolice, a wieczorem przy wspólnym stole toczyły się interesujące rozmowy na tematy naukowe, w których prym wiedli: matematyk prof. Henryk Iwaniec oraz biochemik i genetyk dr Włodek Mandecki), rozważania artystyczne i... kulinarne. Dużą atrakcją pleneru było sobotnie spotkanie z artystą rzeźbiarzem Tadeuszem Parzygnatem w jego pracowni w której zgromadził wspaniałą kolekcję swoich rzeźb, obrazów olejnych jak i prac innych autorów. Prace Tadeusza tak się spodobały uczestnikom pleneru, że Ryszard Druch musiał zaaranżować ad hoc... ich aukcję. Trzy obrazy zostały zakupione przez Tadeusza Turkowskiego, Ewę Zeller oraz Katarzynę i Henryka Iwańców. W sobotę sesję fotograficzno-filmową z Tadeuszem Parzygnatem zorganizował – dobrze nam znany – artysta fotografik Tomasz Masłowski, któremu towarzyszyła córka Elizabeth Masłowska.

W niedzielę plenerowicze uczestniczyli w wielkanocnym śniadaniu na którym nie zabrakło oczywiście pisanek, baranka i wielkanocnych palem. Były tradycyjne polskie dania oraz chwila polskiej poezji na żywo w wykonaniu Tadeusza Turkowskiego, który recytował wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Wielkanoc” oraz wiersz Bolesława Leśmiana.