• RSS
Thursday, January 12, 2012 8:36:00 AM


W Civic Center – siedzibie władz miasta Wallington w stanie New Jersey – w piątek, 6 stycznia, o godz. 6 wieczorem odbyło się pierwsze w tym roku i pierwsze w nowym składzie posiedzenie rady miasta.Wywołało ono duże zainteresowanie mieszkańców, którzy licznie stawili się w Civic Center przy Union Boulevard, aby obejrzeć radę z bliska. W tym liczącym ponad 12 tysięcy mieszkańców mieście, zdominowanym przez Polaków (jest ich tu blisko 60 procent), wreszcie widać tych Polaków i we władzach. Wprawdzie jeszcze nie rządzą miastem, ale już stanowią liczącą się siłę we władzach.

Burmistrz Walter Wargacki złożył przysięgę, w obecności żony Barbary i rodziny, na ręce Stevena Rothmana – członka Izby Reprezentantów Kongresu USA
Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

Roman Kruk składa przysięgę na ręce senatora stanowego Paula A. Sarlo
Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

Przysięgę składa Izabela Bacza na ręce Kathleen A. Donovan – szefowej władz powiatu Bergen
Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

Dwie polskie radne
Foto: JANUSZ M. SZLECHTA

W radzie zasiadło dwoje nowych radnych, wybranych podczas wyborów, które odbyły się 8 listopada 2011 roku. Izabela Bacza jest Polką, republikanką, a Roman Kruk – urodził się w USA w polskiej rodzinie – jest demokratą. W radzie zasiada jeszcze republikanka Celina Bożena Urbankowska. Oznacza to, że w 6-osobowej radzie miasta Polacy zaczynają się liczyć. Kadencja radnego trwa 3 lata. Pozostali członkowie rady to: Katherine Polten, Mark Tomko i Christopher Sinisi.

Funkcję burmistrza od 20 lat sprawuje Walter Wargacki i będzie ją pełnił przez kolejne 4 lata, jako że i on wygrał w ubiegłorocznych wyborach.
Uroczyste posiedzenie rady rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu amerykańskiego. Potem burmistrz Walter Wargacki złożył przysięgę, w obecności blisko 200 osób z Wallington, innych miejscowości z New Jersey, ale także ze stanu Nowy Jork. Przysięgę odebrał od niego Steven R. "Steve" Rothman – członek Partii Demokratycznej, będący od 1997 roku przedstawicielem 9. okręgu wyborczego w stanie New Jersey do Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. W latach 1983-1989 był on burmistrzem Englewood, NJ (również w Bergen County, jak i Wallington).

Następnie przysięgę złożył radny Roman Kruk – na ręce senatora stanowego, demokraty Paula A. Sarlo. W Senacie New Jersey jest on od 19 maja 2003 roku. Reprezentuje 36. dystrykt obejmujący: Carlstadt, East Rutherford, Garfield, Lyndhurst, Moonachie, North Arlington, Nutley, Passaic, Rutherford, Wallington i Wood-Ridge. Przysięgę od Izabeli Baczy odebrała Kathleen A. Donovan – county executive, czyli najważniejsza osoba w powiecie Bergen (odpowiednik polskiego starosty powiatu).

W tym uroczystym zaprzysiężeniu uczestniczyli wyjątkowi goście – tegoroczni Wielcy Marszałkowie Parady Pułaskiego Krystyna i Kazimierz Szczęchowie, co zauważył burmistrz Wargacki. Oboje gorąco powitał i podziękował im za przybycie.
Po zaprzysiężeniu były liczne życzenia dla nowych radnych i burmistrza, Izabela Bacza otrzymała piękne kwiaty. Burmistrz Wargacki też rozdawał prezenty – dla żony Barbary, dla swoich byłych i obecnych współpracowników.
Potem odbyło się pierwsze robocze posiedzenie rady. "Otwieram 117. posiedzenie rady miasta" – powiedział burmistrz Walter Wargacki. Trwało bardzo krótko. Radni szybko przegłosowali kilkanaście wcześniej przygotowanych projektów dotyczących miasta, między innymi obsadzenia istotnych w mieście stanowisk. Zatwierdzili też projekt budżetu miasta na rok 2012.
Izabela Bacza była przeciwko osobom nominowanym przez burmistrza na najważniejsze stanowiska w mieście, bo – jak twierdzi – nie otrzymała na ten temat żadnych informacji. "Nie mogłam głosować za, jeśli nie wiem, na kogo głosuję" – skwitowała krótko. Podobnie głosowała Bożena Urbankowska.

Izabela Bacza była przeciwna również przyjęciu projektu budżetu. "Jest to projekt niedobry i dla mnie w wielu miejscach niejasny. Jeśli wydaje się 28 milionów dolarów, to ja muszę wiedzieć, na co te pieniądze pójdą – z tego projektu jednoznacznie to nie wynika – powiedziała "Nowemu Dziennikowi" nowa radna. – Mieszkam w tym mieście ponad 20 lat i zapłaciłam już ponad 200 tysięcy podatków. Muszę wiedzieć, co z tymi pieniędzmi się potem dzieje, tym bardziej jako radna" – dodała. Została przegłosowana, ale pokazała, że nie będzie tylko przytakiwać, lecz będzie walczyć o interesy mieszkańców miasta. Bożena Urbankowska dodała, że musi być tymczasowy budżet uchwalony, aby można było zapłacić na przykład za oświetlenie ulic w mieście. Pełny budżet zostanie uchwalony w lutym.

Spotkania rady miasta są otwarte dla mieszkańców. Warto na nich bywać, aby dowiedzieć się więcej, kto i jak rządzi miastem i co w przyszłości nas czeka. Najbliższe spotkanie rady miasta Wallington odbędzie się 19 stycznia o godz. 8 wieczorem w budynku miejskim przy 54 Union Blvd. Szczegółowe informacje na temat posiedzeń rady można znaleźć na stronie internetowej: http://www.wallingtonnj.org/html/BouroughGov.asp

Warto przypomnieć, że Wallington jako miasto oficjalnie zostało założone 1 stycznia 1895 roku. Pierwsze władze miasta zostały wybrane niespełna trzy miesiące później – w marcu. Na pierwszego burmistrza został wybrany Jacob Wagner, a w skład pierwszej rady weszli: Bernard Koster, Charles R. Stewart, Walter F. Schmitt, Thomas R. Collins, John Baker i Robert Engle. Na frontowej ścianie Civic Center widnieją zdjęcia byłych burmistrzów i radnych, które stanowią całkiem sporą i ciekawą galerię.

Janusz M. Szlechta