• RSS
Friday, February 3, 2012 5:54:00 AM
Witam. Chciałbym się dowiedzieć, jakbym mógł rozwiązać swój problem z Loterią Wizową 2013r. Jestem tegorocznym kandydatem na Loterie wizową, chciałabym wyjechać na początek sam, a potem sprowadzić swoją drugą połówkę. Jak najkorzystniej będzie podejść do sytuacji, jeślibym wylosował kartę?Moja dziewczyna studiuje i będzie mogła do mnie przyjechać dopiero za 2lata po ich skończeniu. Zastanawiam się, czy po wylosowaniu karty powinniśmy jak najszybciej zawrzeć ślub cywilny i powinienem dopisać obecną już żonę do wniosku, czy też lepiej będzie wysłać dokumenty do konsula jako już żonaty i sam się tylko ubiegać, a po 2 latach wysłać inny wniosek o sprowadzenie najbliższej rodziny (żony). Jeśli nawet razem bylibyśmy na wniosku, to i tak moja dziewczyna nie wyjedzie wcześniej niż za 2 lata, dlatego też jej wiza i tak przepadnie, bo nie wyjechała wcześniej niż 6miesięcy od otrzymania wizy. Czy będzie potem problem, aby żonę sprowadzić na teren USA? Jeżeli podejmiemy drugą drogę, wysłanie wniosku o sprowadzenie najbliższej rodziny będzie łatwiejsze i korzystniejsze. Bardzo byłbym wdzięczny za odpowiedź, która rozwiałaby moje wątpliwości. Pozdrawiam Dariusz.

====

Na pytanie pana Dariusza odpowiada nasz ekspert ds. imigracyjnych, pani Barbara Chlebińska.

Okres rejestracji do loterii DV-2013 trwać będzie od 4 października do 5 listopada 2012 roku. Polacy ponownie są uprawnieni do uczestniczenia w tej loterii. Instrukcje w języku polskim można znaleźć tu: http://travel.state.gov/pdf/2013_DV_instructions_14SEP_Polish.pdf.

Nie pakowałabym jeszcze walizek, bo od MOZLIWOSCI wzięcia udziału w loterii do WYLOSOWANIA jest długa droga zależna wyłącznie od szczęścia. W loterii DV2012 wzięło udział prawie 5 milionów osób, a wylosowano 100,000, z których dano zielone karty tylko 50,000 osób, które przyslały swoje papiery pierwsze. A więc wygrywa jedna osoba na sto. Jeżeli obydwoje złożycie wnioski, to prawdopodobieństwo się podwoi. Zdecydowanym osobom radziłabym brać udział w każdej loterii, nawet jeżeli ktoś nie jest całkowicie gotowy. Powodem jest niska szansa na wygraną oraz fakt, że po paru latach Polska znowu przestanie się do loterii kwalifikować.

Jeżeli nie zawarło się związku małżeńskiego przed wysłaniem formularza loteryjnego, to w wypadku wylosowania należy to zrobić przed wysyłaniem wymaganych przepisami formularzy imigracyjnych i dokumentów cywilnych.

Po pozytywnym przejściu interview w konsulacie - OBOJE mąż i żona muszą przekroczyć granicę, aby uzyskać zieloną kartę. Małżonek studiujący w Polsce ma po przyjeździe do USA kilka opcji aby te studia skończyć.

Jeżeli tylko jeden z małżonków wjedzie do USA i zacznie sponsorowanie małżonka, to w zależności od dostępności "zielonych kart" w tej grupie rodzinnej może czekać na przyjazd swojej "drugiej polowy" 3-4 lub więcej lat (dane o dostępności drukowane sa w comiesięcznym Biuletynie Wizowym).

http://travel.state.gov/visa/bulletin/bulletin_1360.html

Życzę powodzenia – Barbara

Barbara Chlebińska, tel. 212-344-0003