• RSS
Wednesday, February 22, 2012 6:04:00 AM


(ADS na HumVee, zródlo: defensetech.org)

Bron mikrofalowa jest jednym z rodzajów broni elektromagnetycznych (zalicza sie do nich takze laser), nalezacych do grupy broni energetycznych (ang. Direct Energy Weapon). Jak nazwa wskazuje, oddzialuje ona na cel mikrofalami (promieniowaniem elektromagnetycznym o dlugosci fali pomiedzy podczerwienia i falami ultrakrótkimi). Sa one zaliczane do fal radiowych (fale decymetrowe, centymetrowe i milimetrowe). Nie bez znaczenia jest tez to, ze w przedziale zakresu promieniowania mikrofalowego (czestotliwosc fali 300 MHz – 300 GHz) znajduje sie wiekszosc pasm wykorzystywanych przez radary.

Bron tego typu mozna podzielic ze wzgledu na posiadana moc na 2 rodzaje:

1. Duzej mocy (ang. High Power Microwave, ale takze Radio Frequency Weapon) – do niszczenia sprzetu poprzez zaklócanie jego elektroniki. Zasada dzialania jest podobna do impulsu elektromagnetycznego, z tymi róznicami, ze nie odbywa sie to tak gwaltownie i ma to miejsce w sposób ukierunkowany.

2. Malej mocy (przykladowo Active Denial System / System Aktywnego Zapobiegania) – oddzialuje na sile zywa termicznie (podgrzewa).

W tym pierwszym artykule poswieconym broni mikrofalowej, zajme sie tymi jej mobilnymi systemami, które przewidziane sa do zastosowania na (takze na) pojazdach ladowych/morskich.

1. (Mobile Microwave Protection System) MMPS Ranets-E / Ранец-Э (Rosja)


(mobilna wersja systemu Ranets-E, zdjecje pochodzi z broszury reklamowej)

Ranets-E [1], wraz z jeszcze jedna bronia tego typu (tyle, ze lotnicza), zostal publicznie ujawniony i zaoferowany przez Rosoboronexport podczas targów zbrojeniowych Malaysia’s Maritime and Aerospace Exhibition LIMA 2001. Przeznaczony jest glównie do obrony przed (lotniczymi) broniami precyzyjnymi. Poniewaz niszczy on uklady elektroniczne (nawigacje, system celowniczy), jest on równiez smiertelnie grozny dla (awioniki) wszelkich samolotów bojowych. System ten sklada sie z parabolicznej anteny, generatora mocy o duzej pojemnosci, podsystemu zasilania i modulu zarzadzania.

Po otrzymaniu informacji od systemów detekcji (np: radarów) o wykryciu zagrozenia, antena zostaje skierowana w jego kierunku i rozpoczyna sie emisja wiazki mikrofal (pokrywa ona sektor 60 stopni). W napotkanej na jej drodze elektronice dochodzi do zwarc, które niszcza uklady scalone doprowadzajac tym samym do zniszczenia pojazdu, w którym sie znajduje. Ze wzgledu na duza ilosc miejsca, jaka zajmuja lacznie wszystkie elementy tego systemu, wymaga on ciezkiego podwodzia (MAZ-7910 lub MZKT-7930). Z tych wzgledów, w przeciwienstwie do ADS 2, Ranets-E nie jest latwy do przerzucenia droga lotnicza.

Parametry:
czestotliwosc - 200 Hz(?),
dlugosc fali - 3 cm,
typ fali - centymetrowa,
czas trwania impulsów - od 10 do 20 nanosekund,
moc wyjsciowa nadajnika - ponad 500 megawatów (MW),
zasieg skuteczny - ok. 13 kilometrów (niszczenie, antena 50 dBi),

Ranets-E to jeden z przykladów przewagi (wiedzy i doswiadczenia) Rosjan w zakresie broni energetycznych. Nie ma zadnych informacji nt jego odpowiedników z innych krajów. Nie potrzebuje amunicji, jego wiazki nie da sie wymanewrowac, przez co jest on systemem obrony przeciwlotniczej, znacznie skuteczniejszym niz obecnie najlepszy rakietowy.

2. Active Denial System / V-MADS – Vehicle-Mounted ADS (USA)


(ADS na ciezarówce HEMTT; zdjecie U.S. Air Force)

Amerykanie rozwijajac wlasna bron mikrofalowa bazowania ladowego, postanowili wykorzystac ja do innego celu, tworzac z niej kolejna bron niezabijajaca (ang. “non-lethal weapon”). W zalozeniu emitowana przez ADS [2] wiazka mikrofal (“promienie bólu”) ma zmusic przeciwnika do wycofania sie, nie powodujac trwalego uszczerbku na jego zdrowiu, ale obecnie jest problem z zapewnieniem tego. Czestotliwosc fali tego systemu zostala tak dobrana, zeby po przeniknieciu przez ubranie, wniknela ona jeszcze w wierzchnia warstwe skóry. Wtedy nastepuje jej szybkie rozgrzanie i osoba odczuwa goraco i parzenie. Poddana ich dzialaniu natychmiast zaczyna uciekac, chcac uniknac przerazliwego bólu.

ADS zostal publicznie ujawniony w 2007 roku, ale do dzisiaj trwaja prace nad jego dopracowaniem. Jest tak, poniewaz po zakonczeniu przeprowadzonych testów (pojazdy wyposazone w ten system zostaly takze wyslane do Iraku i Afganistanu) okazalo sie, ze nie jest on tak bezpieczny jak przewidywano. Ochotnicy, na których testowano ADS doznawali drobnych poparzen w miejscach, w których cialo stykalo sie z metalem (suwaki, metalowe guziki itd) i dodatkowo przed ich rozpoczeciem zostali poproszeni o zdjecie okularów i soczewek kontaktowych w obawie przed uszkodzeniem wzroku. Troche jeszcze potrwa, zanim to, bardzo obiecujace urzadzenie zostanie wprowadzone do powszechnego uzycia.

Parametry:
czestotliwosc - 95 GHz,
dlugosc fali - 3 mm,
typ fali - milimetrowa,
czas trwania impulsów - wiazka ciagla,
moc wyjsciowa nadajnika - 100 kilowatów (kW) (dla ADS System 0?),
zasieg skuteczny - 640 metrów (dla ADS System 2?)

Nosniki obecne: HumVee (ADS) i HEMTT (ADS 2), potencjalne: 5-tonowa ciezarówka 6×6 M939, kolowy transporter opancerzony Stryker, LAV, M1117. ADS 2 to wersja o zwiekszonej mocy (i zasiegu). Istnieje takze stacjonarna odmiana nazwana Silent Guardian, która jest przeznaczona od ochrony obiektów.

Systemowi ADS poswiecono fragment 12 odcinka Future Weapons (sezon 2) pt: “Future Combat”.

3. Pozostale znane systemy.

HPES (High-Powered Electromagnetic System) [3] firmy Eureka Aerospace jest przeznaczone do zatrzymywania pojazdów (ladowych), stworzone jako oferta dla policji. Unieruchamia pojazd oddzialujac na zaplon silnika i jego elektronike kontrolna. Urzadzenie jest male i przenosne, a jego zasieg wynosi ok. 90 metrów. Aby jego dzialanie bylo skuteczne, emitowana przez niego wiazka mikrofal musi byc utrzymana na celu przez kilka sekund.Z powodu zalet jakie posiada HPES, zainteresowal sie nim US Marine Corps. Marines otrzymali do przetestowania jego wersje wazaca ok. 25 kg i zdolna do zatrzymania samochodu z odleglosci 200 metrów. Wyniki tych testów nie zostaly ujawnione, ale mozna przypuszczac, ze mialoby ono trudnosci z zatrzymaniem nie nowoczesnych przeciez pojazdów, uzytkowanych w biednych krajach Trzeciego Swiata.

> > > > >

Do unieruchamiania wrogich motorówek i szybkich lodzi, z powodzeniem wypróbowano juz laser, a pewnie juz niedlugo bedzie mozna wykorzystac do tego, obecnie opracowywane przez BAE Systems dzialo mikrofalowe [4]. Podobnie jak HPES, ma ono zatrzymywac silniki. Skutecznosc tej broni przeciwko takim celom (stare i prymitywne srodki transportu) wydaje sie jednak watpliwa.

> > > > >

Skoro mikrofale moga podgrzewac rózne obiekty, w tym ladunki wybuchowe, to dlaczego nie wykorzystac je do ich niszczenia? Okazuje sie, ze nad takim sposobem pracowano takze w US Navy oraz ze zostal z powodzeniem przetestowany do likwidowania zakopanych w ziemi IED (improwizowanych ladunków wybuchowych). Jednak ze wzgledu na duze koszty i maly zasieg dzialania takiego systemu, nie wypadl on najlepiej w porównaniu z pozostalymi dostepnymi srodkami, przeznaczonymi do zwalczania takiego zagrozenia.

Sebastian 'eshelon' Buczkowski
eshelon.wordpress.com

Kopiowanie treści tego artykułu bez wiedzy i zgody autora jest zabroniona.

UZUPELNIAJACE LINKI:

Zadni wiecej informacji o broni mikrofalowej znajda je w dokumencie HIGH POWER MICROWAVES ON THE FUTURE BATTLEFIELD: IMPLICATIONS FOR U.S. DEFENSE (EN).
[1] Wiecej szczególów o Ranets-E na www.ausairpower.net (EN);
[2] Wiecej o ADS w dokumencie National Defense University “The Active Denial System” (EN);
[3] Wiecej o HPES na eurekaaerospace.com (EN) i na www.engadget.com (EU);
[4] Wiecej o dziale mikrofalowym BAE na www.wired.com (EN)