polonia360.com

 

Koniec mitu “ośmiu szklanek wody dziennie”

Jeżeli torturujesz się piciem ośmiu szklanek wody dziennie, choć wcale nie masz na to ochoty, możesz odetchnąć z ulgą. Według naukowców forsowane od lat przekonanie, że ludzki organizm potrzebuje 2,5 litrów wody dziennie, jest najzwyklejszym mitem, na którym korzystają głównie koncerny sprzedające miliony butelek z H2O.

Według przyjętych w 1940 roku przez National Research Council wytycznych, w trosce o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, kobieta powinna wypijać dziennie 2,5 a mężczyzna 3,4 litra wody dziennie. Twierdzenia te wzięte zostały pod lupę przez naukowców w wielu krajach świata. Okazało się, że picie tak duże ilości wody wcale nie jest konieczne. W zaleceniach sprzed lat mówi się, bowiem że większość wody potrzebnej naszemu organizmowi pochodzi ze spożywanego w ciągu dnia jedzenia. Ta część stwierdzenia naukowców była jednak przez lata ignorowana.

Aż do teraz. Specjaliści od żywienia i lekarze mówią wprost: torturowanie się piciem ośmiu szklanek wody dziennie nie jest konieczne. Pić należy w tedy, kiedy jesteśmy spragnieni i kiedy domaga się tego nasz organizm.

Spożywane przez nas posiłki oraz inne konsumowane w ciągu dnia napoje, w tym także te zawierające kofeinę, w zupełności zaspokajają zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na płyny.

„Zasada ośmiu szklanek wody nigdy nie była oparta na solidnych naukowych dowodach; była jedynie opinią” – mówi o zaleceniach z 1940 roku doktor Rachel Vreeman z Indiana University School of Medicine. „Jakiś czas później inny specjalista z dziedziny żywienia, doktor Fredrick Stare także mówił o piciu ośmiu szklanek wody dziennie, ale wyraźnie podkreślił, że może ona być spożywana w formie kawy, herbaty, mleka, soków czy nawet piwa. Owoce i warzywa to także doskonałe źródło wody” – mówi doktor Vreeman.

Mimo to mit “ośmiu szklanek wody dziennie” ma się świetnie. Dlaczego? Ponieważ za każdą butelką wody, którą dzierży w dłoni miliony ludzi na całym świecie, idą wielkie pieniądze. Wychowane w cieniu mitu pokolenia nie chcą konsumować zwykłej H2O lecz wodę pochodzącą ze źródeł w najbardziej odległych zakątkach świata. Ludzie są także  jest także gotowe zapłacić za nią odpowiednią cenę: 3, 5 a nawet 10 dolarów za butelkę. Na istnieniu mitu “ośmiu szklanek wody dziennie”  najlepiej wyszły więc koncerny sprzedające butelkowaną wodę.

mp

 

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.