Amerykanie uczą się chińskiego

Mandaryński, a zatem oficjalny język Chińskiej Republiki Ludowej powoli zyskuje sobie coraz więcej zwolenników w Stanach Zjednoczonych. Wiedząc, że potęgi azjatyckiego partnera handlowego lekceważyć nie można, coraz więcej szefów placówek oświatowych oferuje swoim uczniom możliwość odbycia choćby podstawowego kursu języka mandaryńskiego. Tak dzieje się m.in. w Hillsboro High School w Nashville. 

Językiem mandaryńskim, zwanym niekiedy potocznie standardowym językiem chińskim posługuje się ok. 850 mln ludzi na całym świecie. Dla Amerykanów czy Europejczyków może się to wydawać zadziwiające, bo mówi się w nim głównie w Azji, jednak to drugi pod względem najczęściej  używanych języków świata. Wyprzedza go jedynie angielski.

Coraz więcej rodzi się inicjatyw podobnych do tej wprowadzonej w jednej ze szkół ogólnokształcących w amerykańskim stanie Tennessee.

Ok. 75 studentów z Hillsboro High School w Nashville zakończyło właśnie pierwszy semestr nauki języka mandaryńskiego. Zdaniem dyrektora placówki, Terry’ego Shradera, nowy kurs okazał się strzałem w dziesiątkę.

„Naszym zdaniem z gospodarczego punktu widzenia nauka mandaryńskiego to coś, co daje absolwentom przewagę na rynku pracy. Znajomość podstaw tego języka, wiedza o tamtej kulturze mogą okazać się niezbędne na rynku pracy w XXI wieku”, przekonuje Shrader.

Szkoła Hillsboro oferuje swoim uczniom możliwość uzyskania International Baccalaureate – specjalistycznego dyplomu, który przyznawany jest absolwentom kończącym kursy i przedmioty rozwijające wiedzę na temat globalnych trendów kulturowych. Znajomość obcego języka jest tu niezbędna. Do tej pory uczniowie poznawali tylko hiszpański i francuski. Od tego semestru mają okazję odkrywać mandaryński.

Za promocję języka chińskiego w USA odpowiada oczywiście Chińskie Ministerstwo Edukacji Narodowej. W Memphis ma swoją siedzibę jednostka pośrednicząca pomiędzy USA a Chinami – Instytut Konfucjusza.

W niektórych przypadkach promocja chińskiej kultury polega na tym, że Instytut Konfucjusza zapewnia amerykańskim szkołom nauczycieli mandaryńskiego za darmo. Wraz z nauczycielami oferowane są książki i pomoce naukowe.

Instytut Konfucjusza funkcjonuje w USA od 2005 roku. Jak widać jego działalność dość szybko przynosi owoce. Chińscy przedstawiciele w USA przekonują, że warto uczyć się mandaryńskiego skoro już wkrótce co 5 mieszkaniec globu będzie chińskiej narodowości.

AS

Dla spragnionych nauki zamieszczamy próbkę języka mandaryńskiego:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2a/Zero_to_ten_in_Mandarin_Chinese.ogg