polonia360.com

 

Gina Lollobrigida ma 85 lat85 lat skończyła w środę słynna włoska aktorka filmowa, legenda kina Gina Lollobrigida . "La Lollo", jak była nazywana u szczytu swej popularności porzuciła w latach 70. X muzę i zajęła się fotografią oraz rzeźbą. 

Jubileusz słynnej aktorki, której największa sława przypadła na lata 60., odtwórczyni głównych ról w kilkudziesięciu filmach, pozostał niemal niezauważony we Włoszech. Aktorka od lat skoncentrowana jest na swej twórczości i unika kamer poza galeriami, w których wystawia swe prace. Od kilkunastu lat nie wystąpiła w żadnym filmie.

Luigina Lollobrigida urodziła się 4 lipca 1927 roku w Subiaco niedaleko Rzymu. W stolicy Włoch ukończyła liceum artystyczne. W wieku lat 20 wygrała konkurs Miss Włoch. Równolegle rozpoczęła się jej kariera filmowa. Zadebiutowała małą rolą w filmie "Czarny orzeł"  Riccardo Fredy. Kolejne lata przyniosły dziesiątki coraz większych ról filmowych. Zagrała w "Pieskim życiu" Mario Monicellego, dramacie wojennym "Achtung Banditten" Carlo Lizzaniego, "Piękności nocy" Rene Claira, "Rzymiance" Luigiego Zampy , "Fanfan Tulipan" Christiana-Jaque.


Gina Lollobrigida w filmie "Anna di Brooklyn" Vittorio de Siki

Szybko też podbiła Amerykę. Już w latach 50. amerykańska prasa pisała, że "Nowy Jork oszalał na punkcie Giny". Pojawiła się na okładce pisma "Time" , została z honorami przyjęta w Białym Domu przez prezydenta Dwighta Eisenhowera.  Szaleństwo ogarnęło także Włochy, gdzie w 1955 roku 35 malarzy poprosiło coraz popularniejszą
aktorkę, by przez cztery dni pozowała im w Mediolanie. Gwiazda z wielkim przejęciem przyjęła to zaproszenie. Kilka wykonanych wówczas portretów otrzymała od artystów. Pozowała także malarzowi z ZSRR Iljii Głazunowi oraz słynnemu Giorgio De Chirico.

W latach 70. Lollobrigida odkryła również w sobie duszę reporterki. Jako dziennikarka i fotograf odwiedziła wiele krajów. Do historii przeszedł jej film dokumentalny, jaki zrobiła goszcząc kilkanaście dni u Fidela Castro na Kubie. Relacja z tej wyjątkowej wizyty ukazała się na łamach "Time'a". Artystka zaprojektowała znaczek pocztowy dla Republiki San Marino z portretem Matki Teresy z Kalkuty. Znaczek, wydany w 1996 roku pobił rekordy sprzedaży, a dochód z niej artystka przekazała na cele charytatywne. Kilka lat później Republika San Marino wyemitowała cztery znaczki, dedykowane aktorce i jej sztuce.

Gina Lollobrigida została również mianowana ambasadorką FAO - Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa. W ostatnich latach artystycznymi wydarzeniami we Włoszech były wystawy jej rzeźb i rysunków oraz albumy fotografii.

dd / PAP
Źródło: Portalfilmowy.pl