Świąteczne rozstania

Święta Bożego Narodzenia są – a przynajmniej powinny być – najmilszym i najbardziej rodzinnym czasem w roku. Jak pokazują statystyki i badania socjologiczne to jednak także okres, kiedy rozpada się najwięcej związków. Stres, rodzinne spotkania i większe wydatki mogą odcisnąć bolesne piętno na relacjach nawet najbardziej kochających się par.

Okres świąteczny to czas, kiedy często zastanawiamy się nad swoim życiem. Według ekspertów refleksje te, częściej niż w innych porach roku sprawiają, że kończymy związki nie dające nam satysfakcji. „W tym czasie kumuluje się wiele stresujących czynników: świąteczna gorączka zakupów, rodzinnych spotkań, większych wydatków. Wywierają one duży wpływ na każdy, nawet najlepszy związek” – twierdzi terapeutka Komberly Moffit.

„Jeżeli dziewczyna zastanawia się, czy powinna zaprosić swego nowego chłopaka na Święta do rodziców, to często pojawia się głębsza refleksja: czy to aby najlepszy kandydat na poważny związek” – mówi Moffit.

Statystyki pokazują, że do największej liczby rozstań dochodzi w okresie od końca listopada do początku stycznia.

To właśnie w tym okresie na wszelkich portalach społecznościowych zauważa się najwięcej zmian statusu: z osoby będącej w związku na “singli”. Rodzinne spotkania, konfrontacje z nie zawsze miłymi i łagodnymi członkami rodziny obnażają mankamenty i braki partnera. Wiele osób dostrzega, że “ten jedyny” albo “ta idealna”, nie są aż tak szczególni jak nam się wydawało.

 

Świąteczne rozstania dotyczą jednak nie tylko nowych związków, ale także małżeństw z wieloletnim stażem. Długi czas, który spędzamy z rodziną i bliskimi nie wszystkim kojarzy się z sielanką. Dla wielu jest bardzo stresujący i pełen konfliktów, wobec czego, wiele par decyduje się na rozstania tuż przed świętami albo podczas nich, kiedy coś przelewa szalę goryczy. Napięcie, które towarzyszy przy świątecznym stole może dotyczyć, trudnych rozmów z teściami, lub niewyjaśnionych spraw rodzinnych.

O ile małżeństwa  zazwyczaj starają się przeżyć –  lub przecierpieć –  Święta razem, aby nie niszczyć nastroju pozostałym członkom rodziny, to wraz z wyrzuceniem choinki, zapadają drastyczne decyzje o rozstaniu.

Eksperci podkreślają, że choć rozstania zawsze są trudne, to jeżeli są przemyślane mogą być prawdziwym błogosławieństwem. Wyrwanie się z toksycznego związku, który nie daje nam szczęścia i spełnienia, może być najlepszym prezentem jaki sprawimy sobie pod choinkę.

bw, mp