Saturday, March 3, 2012 6:08:00 AM
Odmrożenie jest miejscowym uszkodzeniem tkanek na skutek działania niskich temperatur. Z odmrożeniem skóry, a tym bardziej głębszych tkanek ciała należy obchodzić się bardzo ostrożnie, aby uniknąć trwałego ich uszkodzenia. Odmrożenie możliwe jest również w temperaturze powyżej 0°C i w większości przypadków wymaga opieki medycznej.



Odmrożenia dzielimy w zależności od głębokości uszkodzenia tkanek, od powierzchniowego obszaru skóry, aż do mięśni i kości w najpoważniejszych przypadkach. Najbardziej narażone obszary ciała to głowa, uszy, twarz, ręce i nogi. Odmrożenia związane z hipotermią mogą stanowić poważny stan zagrożenia życia.

Hipotermia jest stanem głębokiego wychłodzenia organizmu w którym temperatura ciała spada poniżej 35° C. Najczęściej do hipotermii dochodzi przy długotrwałym oddziaływaniu niskiej temperatury na organizm (woda, powietrze), lub zahamowaniu procesów przemiany materii (np. wyczerpanie organizmu długotrwałym wysiłkiem fizycznym, spożyciem alkoholu).

Powierzchowne odmrożenie lub wychłodzenie zwykle dotyczy obszarów ciała, które są najbardziej narażone na zimno. Pierwszym objawem jest zaczerwienienie, mrowienie i drętwienie skóry. Naczynia krwionośne kurczą się i wzrasta ciśnienie krwi. Jeśli odczuwamy ból, jest to dobry znak – oznacza bowiem, że odmrożenie nie jest głębokie

Co robić

Należy rozluźnić obcisłą odzież i rozsznurować buty w celu poprawy ukrwienia i próbować rozgrzać ręce wkładając je pod pachy, lub między uda. Jeśli istnieje taka możliwość powinniśmy schronić się w ciepłym pomieszczeniu i zdjąć mokre ubranie. Zaleca się zanurzyć schłodzone części ciała w ciepłej (nie gorącej) wodzie aż do powrotu czucia i normalnej temperatury. Jeśli nie będzie widać poprawy, lub pojawią się oznaki odmrożenia należy wezwać lekarza.

Odmrożenie

Cechą charakterystyczną jest zmiana koloru skóry, od zaczerwienienia po kolor woskowy a w końcowym etapie biały. Odmrożenie może być związane z hipotermią, a stan taki wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Co robić

Należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe lub zabrać poszkodowanego do szpitala. Jeżeli odmrożenie dotyczy stóp pacjent nie może samodzielnie chodzić, trzeba przenieść go do suchego i ciepłego pomieszczenia. Należy odizolować go od zimna i dalszego wychładzania organizmu. Jeśli nie możesz od razu dostać się do szpitala, lub musisz czekać na karetkę, podaj ciepły (nie gorący), słodzony napój i rozpocznij udzielanie pierwszej pomocy.

Zdejmij mokre ubranie. Zanurz odmrożone kończyny w ciepłej wodzie (ok. 38°C), a jeśli ciepła woda nie jest dostępna, przykryj dodatkowym kocem. Inne części ciała (nos, uszy) ogrzej własnymi dłońmi. Po ogrzaniu delikatnie przykryj suchym, jałowym opatrunkiem (również między palcami rąk i nóg) i okryj kocem w celu nie dopuszczenia do ponownego wychłodzenia. Jeśli pojawiły się pęcherze nie wolno ich przekłuwać, uciskać, ani nakładać żadnych maści. Nie wolno podawać poszkodowanemu napojów alkoholowych ani tytoniu. Alkohol rozszerza naczynia krwionośne, co doprowadzić może do ponownego wychłodzenia organizmu, tytoń zaś powoduje ich zwężanie, co dodatkowo utrudnia ogrzanie odmrożonych części ciała.

Pamiętaj – nie wolno nacierać odmrożonych części ciała śniegiem, gdyż pogarsza to jeszcze bardziej ich stan doprowadzając do powstawania ran i nieodwracalnych uszkodzeń komórek.

Jeśli mamy do czynienia z głębokimi odmrożeniami nie zaleca się wykonywania żadnych czynności, które prowadziłyby do ogrzania odmrożonych części ciała

blog-medyczny.pl