Tuesday, December 4, 2012 9:00:00 AM
Często możemy zorientować się, ile człowiek ma lat na podstawie wyglądu jego twarzy. Skóra zmienia się wraz z wiekiem, a świadczą o tym między innymi zmarszczki. Wiek przyczynia się również do innych zmian w naszym organizmie. Najlepiej widać to poprzez siwienie i wypadanie włosów.



Powodem powstawania większości zmarszczek jest starzenie się skóry. Niewiele można zrobić, aby zmniejszyć to tempo. Dodatkowo wiele czynników środowiskowych przyczynia się do jego wzrostu. Skóra staje się coraz cieńsza, traci wilgoć i tłuszcz, przez co jest mniej gładka i sprężysta.

Główną przyczyną starzenia się skóry jest światło słoneczne. Można zabezpieczyć się przed jego szkodliwym działaniem stosując kremy z filtrem UV, odzież ochronną, a także unikając sztucznego światła lamp opalających i solarium. Innymi przyczynami mogą być uwarunkowania genetyczne (rodzinne), oraz palenie tytoniu. Częste przebywanie na słońcu doprowadza do przedwczesnego marszczenia się skóry i zwiększenia pigmentacji (powstają tzw. „plamy wątrobowe”). To również zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry.

Skóra składa się z trzech warstw: warstwy zewnętrznej – naskórka, warstwy środkowej – skóry właściwej, oraz głębszej warstwy – tkanki podskórnej

Skóra właściwa posiada dużą sprężystość i wytrzymałość na rozerwanie, jest elastyczna dzięki włóknom elastynowym i kolagenowym (głównie odpowiadają za jej wygląd). Z biegiem czasu, skóra właściwa traci zarówno kolagen jak i elastynę, przez co staje się cieńsza i mniej sprężysta. Tłuszcz w warstwie podskórnej (nadaje skórze „pulchny” wygląd) również zaczyna znikać, a naskórek ugina się w postaci zmarszczek.

Nie ma określonego wieku w którym zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Już niektórzy 20-latkowie mają niewielkie zmarszczki wokół oczu, tzw. „kurze łapki”. Inni zaś mogą „doczekać się” ich dopiero po 50-tce, lub jeszcze później. Jest to zwykle spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi i odpowiednią dbałością o skórę. Ostatecznie jednak, każdy będzie miał co najmniej kilka zmarszczek. Jest to naturalny objaw procesu starzenia się.

Najważniejszym sposobem, aby zapobiec powstawaniu zmarszczek w młodym wieku, jest unikanie przebywania na słońcu bez kremu z filtrem i odzieży ochronnej w godzinach jego największej intensywności, oraz całkowita rezygnacja z solarium. Promieniowanie UV z lamp solarium jest równie szkodliwe dla skóry jak promieniowanie słoneczne, a czasami nawet gorsze.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Zmarszczki nie są zwykle problemem, chyba że występują w młodym wieku. Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli uważamy, że w młodym wieku nasza skóra staje się nadmiernie pomarszczona, a jeśli zmarszczkom towarzyszą zmiany skórne, należy wykonać testy diagnostyczne.

Tretinoina (kwas witaminy A) lub kremy zawierające alfa-hydroksy kwasy są pomocne w walce ze zmarszczkami, ale nie gwarantują „pełnego sukcesu”, a jedynie opóźniają proces ich powstawania. Peeling chemiczny lub laserowy jest również bardzo skuteczną opcją walki z nimi.

Toksyna botulinowa (Botox) może być wykorzystana do rozwiązywania niektórych problemów spowodowanych nadreaktywnością mięśni twarzy, zaś niektóre osoby wybierają chirurgię plastyczną w celu pozbycia się zmarszczek – ale, czy dobrze robią?  

http://blog-medyczny.pl