Przetrwać Alcatraz: słynne ucieczki. Odc. 3

Więzienne realia to przede wszystkim wielka monotonia. Dni ciągną się w nieskończoność, a w przypadku więźniów z Alcatraz odliczanie czasu do wyjścia na wolność zwykle mijało się z celem. W takich chwilach do głowy przychodzą różne myśli. Czternaście godzin w ciągu doby w malutkiej celi to wystarczający czas by opracować plan ucieczki…

Więziennymi bohaterami niejednokrotnie zostawali więźniowie podejmujący próby wydostania się z wyspy. Na przestrzeni lat odnotowano 14 prób ucieczek, w które zaangażowanych było 36 więźniów. Wśród nich 23 zostało złapanych, sześciu zabitych podczas podejmowania próby, a dwóch utonęło. Większość z uciekinierów wykorzystywała fakt, iż podczas pracy na wyspie nie zawsze byli pod stałym monitoringiem strażników. Więźniowie znajdowali miejsca, z których łatwo było przedostać się poza obszar więzienia. Ucieczka musiała być jednak starannie zaplanowana. Wszelkie próby podejmowane pod wpływem chwil, na zasadzie „teraz albo nigdy” nie mogły być skuteczne.

Zdarzały się jednak próby ocierające się o ideał. W 1945 roku John Giles wykorzystał fakt pracy przy rozładunku statków z wojskowym sprzętem do skompletowania całego uniformu amerykańskiej armii. Przebrał się i wsiadł na statek w roli oficera. Na jego nieszczęście w Alcatraz szybko zorientowano się o jego zamiarach i zamiast do San Francisco jego statek popłynął na położoną nieopodal Andel Island gdzie Gilesa, ku jego zdziwieniu, powitał jeden ze strażników.

W 1946 roku grupa więźniów podjęła desperacką próbę która przeszła do historii, jako Bitwa o Alcatraz. Obezwładnili oni strażników i zabrali im broń oraz klucze. Na nieszczęście więźniów przy strażnikach nie było kluczy do wyjścia na plac więzienny, gdzie chcieli się udać. Doszło do zamieszek i strzelaniny w której dwóch oficerów zostało zabitych a 18 odniosło obrażenia. Całe zamieszanie trwało od 2 do 4 maja, a przy tłumieniu buntu naczelnik więzienia rady zasięgał nawet u Marines. W rezultacie Bitwy o Alcatraz zginęło oprócz dwóch strażników także trzech więźniów. Dwóch pozostałych przywódców zamieszek i niedoszłych uciekinierów skazano na karę śmierci; trzeci i najmłodszy z uczestników buntu ze względu na młody wiek – 19 lat – po raz drugi skazany został na dożywocie.

O bodaj najsłynniejszej ucieczce w historii amerykańskiego systemu więziennego nie mogło nie powstać dzieło filmowe. Historia ucieczki Franka Morissa i braci Angliniow to opowieść tak kinowa, że gdyby nie zdarzyła się naprawdę to chyba ktoś musiałby ją wymyślić. Więźniowie od lat podejmują bardziej lub mniej spektakularne próby ucieczki z zakładów karnych.

To, co zdarzyło się w 1962 na Alcatraz do dziś budzi wiele emocji i jest uznawane za prawdziwy majstersztyk swoistej sztuki więziennych ucieczek. Cały zamysł narodził się w głowie Franka Morrissa niedługo po tym jak trafił do Alcatraz. W grudniu 1961 roku wraz z braćmi Anglinami i Allenem Westem rozpoczęli przygotowania. Plan, jakkolwiek precyzyjny i złożony, w warunkach Alcatraz był trudny do zrealizowania. Zakładał wydostanie się z cel pod osłoną nocy poprzez rozkopane luki wentylacyjne. Następnie przejście przez nieużywany korytarz, wspinaczkę na dach i stamtąd zejście po rurze ponad płotem do brzegu i ucieczkę pontonami z płaszczy przeciwdeszczowych. Tylko skąd wziąć cały potrzebny do ucieczki sprzęt z miejsca takiego jak Alcatraz?

Bohaterowie tej głośnej wyprawy wykazali się niezwykłym sprytem i przebiegłością. Wszystkie potrzebne rzeczy udało im się ukraść bądź pozyskać od współwięźniów bez najmniejszej wiedzy strażników. Zatrudniali się do prac w różnych miejscach by zdobywać np. materiały do stworzenia atrap swoich własnych głów, które podłożyli w celach. Wszystko poszło zgodnie z planem oprócz roli Allena Westa. Nie zdążył on na czas sforsować klatki wentylacyjnej i musiał wrócić do celi. Projekt zakładał dostanie się na położoną nieopodal Angel Island i stamtąd obranie kierunku na Marin w zatoce San Francisco. Więźniowie zamierzali tam ukraść samochód zmienić ubrania i udać się każdy w swoim kierunku. Według oficjalnego raportu na temat ucieczki, jej próba nie powiodła się a więźniowie utonęli.

Do dziś jednak wiele osób wierzy iż zbiegom udało się dotrzeć na ląd. Niektóre z ich rzeczy zostały bowiem znalezione w zatoce San Francisco kilka dni później. Fakt, że ciał nigdy nie odnaleziono, (choć ich odnalezienie nawet przy szybkiej reakcji ze względu na silne prądy byłoby niemal niemożliwe) podsyca legendę. Historia ta stała się pożywką dla miłośników teorii spiskowych i mrocznych tajemnic. Na jej podstawie w 1979 roku powstał też kultowy film z Clintem Eastwoodem w roli głównej „Ucieczka z Alcatraz”.

Maciej Głaczyński

Maciej Głaczyński – student Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W latach 2007-2010 relacjonował przebieg najważniejszych wydarzeń siatkarskich w kraju. (spotkania ligowe, mecze reprezentacji, europejskie puchary). Pasjonat historii polityki zagranicznej USA.

Przetrwać Alcatraz: życie za kratami, odc.1

Przetrwać Alcatraz: słynni więźniowie, odc.2

 

Copyright ©2012 4 NEWS MEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone.